Раждаемостта в Китай падна до нива от 1978 година
Раждаемостта в Китай падна до най-ниското си ниво от 1978 г. насам в момент, в който правителството се бори да предотврати задаващата се демографска криза.
Данните, публикувани от националното статистическо бюро на страната, показват, че през 2020 г. е имало 8.5 раждания на хиляда души. Тази цифра е под 10 за първи път от десетилетия. Статистическият годишник, публикуван през уикенда, посочва, че естественият темп на прираст на населението, вземайки предвид ражданията и смъртните случаи, е достигнал ново дъно от 1.45, предаде „Гардиън“.
Правителството е под натиск да предотврати потенциален спад на населението след десетилетия на политики, свързани с раждането и проблемите, свързани с високите разходи за живот.
Наскоро демографи определиха като причини за спада относително ниския брой жени в детеродна възраст и нарастващите разходи за създаване на семейство.
Годишникът отчита и спад в разходите на глава от населението за образователни, културни и развлекателни харчове, здравни и медицински услуги за селските и градските китайци, както и увеличение на доходите на домакинствата. Разходите за жилища също растат.
Проблемите с населението на Китай до голяма степен се дължат на политиката за едно дете, приложена през 1980 г. и продължила, с някои изключения, до 2015-а.
Същевременно се наблюдава спад при разводите за първи път от поне 1985 г. до около 4.3 млн., въпреки че има и по-малко бракове.
Експертът по демография и преподавател в училището по икономика и финанси към университета Хуацяо, Яо Мейсионг, каза пред местния вестник „Джиемиан“, че ниското желание за деца е сигнал за събуждане за развитието на Китай.
„Отговорът на кризата с населението е в надпревара с времето и мерките за насърчаване на раждането трябва да се ускорят“, поясни Яо.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.