Русия предпочита еврото пред долара
Повече от половината (50,8%) от целия износ от Русия за Китай през второто тримесечие на тази година е платен в евро. Това се доказва от най-новите статистически данни на Руската централна банка. Така европейската валута за втори път премина 50-процентовата граница като това се случи за първи път миналата година. Тогава делът на еврото на пазара леко намаля, но сега за четвърто поредно тримесечие еврото изпреварва долара, пише германското списание Focus.
В същото време става дума за значителни суми: миналата година Русия изнесе стоки и услуги за Китай за общо 48 милиарда евро. Тази цифра нараства няколко години подред, тъй като Китай търси нови партньори заради търговската война със САЩ.
Значимостта на еврото нараства в търговията с ЕС
От друга страна, руският президент Владимир Путин преди няколко години обяви политика, целяща да намали зависимостта на неговата икономика от доминиращия долар в целия свят. По този начин Русия се стреми да стане още по-малко уязвима от санкциите, наложени срещу нея след анексията на Крим и избухването на войната в Източна Украйна.
Въпреки че ЕС наложи санкции срещу Русия по същата причина, руснаците изглежда се примиряват. Може би затова значението на еврото в търговията им с ЕС се увеличи неотдавна. Но колкото и да е странно, тук в евро се изчисляват по-малко стоки, отколкото в търговията с Китай: през второто тримесечие тази цифра беше 43%, въпреки че има увеличение с 5% в сравнение с началото на годината. Доларът има преднина пред еврото тук: делът му е 44,9%.
Но най-вероятно петролният и газов гигант „Роснефт“ е почти изключително отговорен за растежа на дела на еврото в търговията с Китай. Сега концернът издава фактури не в долари, а в евро. Нефт, газ, въглища и техните производни като бензин представляват 75 процента от руския износ за Китай.
Американският долар продължава да доминира в света
Но бизнесът между Русия и Китай няма влияние върху световната търговия. Напротив: делът на щатския долар в световната търговия дори леко се e увеличил от 87,6 на 88,3% между 2016 и 2019 г. Има обаче признаци, че значимостта на американската валута може да намалее.
Освен Русия, други страни също са преминали към разплащания в евро или планират да го направят. Иран вече фактурира петрола си в евро от няколко години - отново за да заобиколи американските санкции. Китай работи усилено, за да превърне своя юан в една от световните валути.
За тази цел Китайската централна банка е открила клонове в 25 страни, включително Германия. Но напредъкът досега е скромен: в Лондон само 6 процента от финансовите транзакции се извършват в юани. Само 60 държави по света са натрупали резерви в юани.
Времето, когато доларът наистина ще престане да бъде световна валута, вероятно няма да дойде скоро. Но за САЩ това ще бъде не само удар по престижа, но и върху влиянието им в света. Санкциите срещу други страни, като Русия или Иран, успешно се прилагат и защото тези страни зависят от долара.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.