Руснаците заменят почивката в чужбина с вила на село
Значително увеличение на търсенето на наемане и закупуване на вили и селски къщи бе регистрирано в цяла Русия на фона на режима на самоизолация. Хората, които не могат свободно да напуснат домовете си и да отидат на почивка до курорти, търсят възможността да бъдат на чист въздух и да прекарат ваканция сред природата, казаха експерти, градинари и брокери, интервюирани от ТАСС.
„Първоначално наемането на селска къща беше продиктувано от желанието да се изчака епидемията от коронавируса далеч от места, на които се скупчват много хора, а преходът на много служители към отдалечена работа им позволи да работят извън градовете. Ситуацията със затварянето на границите и несигурността на лятната ваканция стана един от определящите фактори за наемане на къща през април, когато се появиха първите изявления, че транспортните връзки с други страни могат да бъдат отворени в края на лятото или дори в края на годината. Това стимулира хората да търсят алтернативен вариант на летните почивки в чужбина“, обясни за ТАСС ръководителят на аналитичния център ЦИАН Алексей Попов.
В същото време пребиваването в селска къща или на село може да помогне в борбата срещу коронавирусната инфекция, смятат в Карелия. Там властите в региона дори мотивираха жителите да заминат за всички майски празници извън града, надявайки се по този начин да скъсат вирусните вериги. За тази цел бяха направени редица отстъпки - строителните магазини и магазини със стоки за градината и къщата възобновиха работата си, а на таксиметровите шофьори беше позволено да превозват до четирима души по един маршрут наведнъж. От 7 май жителите на Карелия могат да се разхождат и извън града в гората или в селските кооперации.
От компанията Авито обясниха, че търсенето на крайградски недвижими имоти под наем е нараснало във всички региони на страната. По нейни данни, през април интересът към дългосрочен наем на вили и градски къщи се е увеличил най-много - с 213,3% и 171,3% в сравнение със същия период на миналата година. Търсенето на летни къщи се увеличава с 93.4%, а домовете - с 21.7%.
Експертите отбелязват, че много клиенти обмислят възможността за придобиване на недвижими имоти. Така в Санкт Петербург и в Ленинградска област интересът към закупуване на вили и летни вили през март-април е нараснал с 35% в сравнение с миналата година, обясни ръководителят на аналитичния център ЦИАН Алексей Попов. Според него това се дължи на отслабването на рублата и желанието на клиентите да инвестират в по-стабилен капитал, например, недвижими имоти. Той поясни, че някои купувачи са се преориентирали от финландския пазар на крайградски имоти.
Пандемията на коронавирус диктува специални изисквания за наети и закупени крайградски недвижими имоти. Това важи особено за наличието на хранителни магазини и транспортната достъпност - всеки иска да може да закупи продукти наблизо и да не прекарва много време на пътя до града, където мнозина все още отиват на работа. Поради тази причина, отбелязва Попов, в Московска област 61% от огледите са били на къщи под наем, разположени до 30 км от града.
Въпреки многократния интерес към крайградските недвижими имоти, цените на наемите растат с по-скромни темпове. По данни на „Авито“ процентът за дългосрочен наем на селски къщи е нараснал най-много - с 33%. Летни вили и селски къщи показаха увеличение съответно с 11 и почти 17%.
От началото на пандемията повече от 4 милиона души са заразени с коронавирус в света, около 280 хиляди са починали. В Русия, според федералния оперативен щаб за борба с коронавируса, са регистрирани 221 344 случая на инфекция, възстановени са 39 801 души, загиват 2 099. Правителството на Руската федерация пусна stopkoronavirus.rf, за да информира за ситуацията в страната.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.