САЩ премахват изключенията от санкциите за иранския петрол
Вашингтон обяви днес, че няма да удължи изключенията от санкциите срещу Иран, от които до момента се ползваха осем страни, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Изключенията позволяваха на Китай, Индия, Италия, Гърция, Япония, Южна Корея, Тайван и Турция да продължат да купуват ирански петрол въпреки американските санкции, които влязоха в сила през ноември, припомня ДПА. Отстъпките от санкционния режим изтичат на 2 май.
"Това решение има за цел да сведе до нула износа на ирански петрол, отнемайки на режима основния му източник на приходи", заявиха от Белият дом.
От ноември три от осемте страни - Италия, Гърция и Тайван са спрели да внасят петрол от Иран. Другите пет обаче продължават и лобираха изключенията да бъдат удължени, припомня Асошиейтед прес.
Санкциите са част от кампания за оказване на натиск срещу Иран, който според президента на САЩ Доналд Тръмп стои зад повечето трудно разрешими проблеми в Близкия изток.
Санкциите бяха наложени през ноември, след като Тръмп реши да изтегли САЩ от споразумението за иранската ядрена програма, сключено през 2015 г. между Техеран и САЩ, Великобритания, Франция, Китай, Русия и Германия.
Споразумението поставя строги ограничения на ядрената програма на Иран, за да попречи на страната да се сдобие с ядрено оръжие. Ислямската република прие сделката в замяна на вдигане на санкциите, наложени по-рано.
Санкциите на Вашингтон, които влязоха в сила през ноември, лишиха Иран от милиарди долари, които той би използвал за финансиране на терористични организации, разработване на ракети и подкрепа за бунтовниците в Йемен, заяви американският държавен секретар Майк Помпейо.
Саудитска Арабия е готова да стабилизира пазара след решението на САЩ да сложат край на изключенията, които позволяваха на осем страни да купуват ирански петрол. Това заяви днес саудитският министър на енергетиката Халид ал Фалих, цитиран от АФП.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху изрази задоволство от решението на Тръмп. Според Нетаняху то е изключително важно, за да се засили натискът върху "терористичният ирански режим".
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.