Световните продоволствени цени се понижиха за първи от 12 месеца

Световните продоволствени цени се понижиха за първи от 12 месеца

Световните продоволствени цени бележат понижение за първи от 12 месеца насам, става ясно от публикувания днес доклад на ФАО - организацията на ООН по прехраната.

Средната стойност на Индекса за продоволствени цени на ФАО през юни 2021 г. съставлява 124,6 пункта, което е с 2,5 % по-ниско в сравнение с майския показател, но все още е 33,9% процента по-високо показателя за същия период на миналата година.

Индексът на продоволствените цени на ФАО се използва за проследяване на изменениятd на международни цени на най-търгуваните стоки за потребление. Понижението през юни се дължи на намаляването на цените на растителните масла, зърнените култури и, в по-малка степен, на млечните продукти.

Индексът на цените на растителни масла се понижи до най-ниските си нива за последните четири месеца главно заради намаляването на международните цени на палмовото, соевото и слънчогледовото масло.

Ценовият индекс на зърнените култури намалява с 2,6% в сравнение с нивата от м. май, но остава все още с 33,8% по-високо от същия период година по-рано. Цените на царевицата спаднаха с 5,0% на международните пазари след падането на котировките в Аржентина в резултат на нарастващо предлагане заради добрата реколта с обеми, по-големи от очакваното. Международните цени на пшеницата през юни са се понижили незначително: с 0,8 % под влияние на благоприятните обществено-икономически прогнози в световен мащаб, както и заради подобряването на различните видове реколти в много ключови страни-производители. Това подейства укротяващо на тенденцията към  повишаване на цените, обусловена от сушата  в Северна Америка.

Също през юни индексът на цените на млечната продукция се понижава с 1 процент до 119,9 пункта. Спадът на международните котировки засегна всички видове млечни продукти включени в този индекс, при което най-голямото намаление бележи маслото от животински произход, което се обяснява с рязко съкращаване на търсенето в глобален мащаб и незначително увеличаване на запасите, особено в Европа.

Индексът на цените на захарта обаче продължава да се покачва трети пореден месец, като през юни бележи нарастване с 0,9% спрямо нивата от май и достига нов многогодишен максимум. Повишаването на цените тук се подхранва от несигурността относно това как неблагоприятното време ще повлияе върху обема на реколтата в Бразилия, най-големият износител на захар в света.

Продължава да расте и индексът на цените на месото и то, за девети пореден месец като през юни се покачи с още 2,1%, с което отбеляза и увеличаване с 15,6% на годишна база, но въпреки това остава с 8,0% по-ниско от максималното ниво, което достигна през август 2014 година.

За първи път от сезон 2017-2018 се очаква увеличение на запасите от зърно.

ФАО леко намали прогнозата си за световно производство на зърнени култури през 2021 г., която сега възлиза на 2 817 милиона тона. В същото време тази цифра остава 1,7%, или 47,8 милиона тона - по-висока от тази през 2020 г., което може да се превърне в ново рекордно ниво.

Прогнозите за обема на производството на фуражни зърна в света са намалени до 1 513 милиона тона, което е с 3 милиона тона по-малко от прогнозата през миналия месец. Тази корекция се дължи главно на значително ревизиране надолу на прогнозата за производство на царевица в Бразилия, където преобладаващата суша е довела до спад в добива на различните реколти.

Освен това, поради сушата в Близкия изток и намалените реколти от различните видове култури, прогнозата за световното производство на пшеница през 2021 г. е съкратена с 1 милион тона до 784,7 милиона тона, което все още е с 1,2 процента по-високо в сравнение с миналата година.

В същото време прогнозата за световното производство на ориз през 2021 г. е преразгледана нагоре: понастоящем се очаква през 2021 г. да бъде събрана рекордна реколта от ориз  в обем от  519,5 млн. тона, което е с 1,0 процента повече отколкото през 2020г.

В сравнение с данните за предходния месец, очакваният обем на потреблението на зърнени култури в света през сезона 2021-2022 намалява с 15 милиона тона до 2 810 милиона тона, което все още е с 1,5 процента по-високо от сезон 2020-2021. Преразглеждането надолу се дължи главно на по-ниско от предвиденото по-рано потребление на царевица в Китай за фуражни цели.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ