СЗО се оттегля от Москва?

СЗО се оттегля от Москва?

Световната здравна организация да затвори ключов офис в Москва и да изтегли експертите си от руската столица – това обсъждат днес и утре представители на 53 държави от Европа и региона, в това число Украйна и Русия. Освен това, в своя резолюция осъжда атаките на руската армия срещу здравни заведения от началото на войната, допълва POLITICO.  

Оттеглянето на експерти от московския офис на организацията е част от кампанията на ЕС да изолира Русия. Ако бъде одобрена, резолюцията ще принуди СЗО да заеме по-твърда политическа позиция по отношение на войната. Решението идва след като генералният директор на Организацията Тедрос Аданом Гебрейесус посети Украйна през уикенда. Тогава ръководителят на Програмата за спешни случаи Майк Райън обяви, че са документирали 200 атаки срещу здравни заведения и ще предаде случаите на Международния наказателен съд. „Умишлените атаки срещу здравни заведения са нарушение на международното хуманитарно право и като такива представляват военни престъпления”, почерта Райън.

На срещата на членовете на СЗО, която беше поискана на 28 април от 43 държави, включително всичките 27 членки на ЕС, ще бъде предложена за обсъждане остро формулирана резолюция. Проекторезолюцията изисква Руската федерация „да гарантира спазването на международното хуманитарно право, включително защита на целия медицински персонал и хуманитарен персонал, ангажиран изключително с медицински задължения, техните транспортни средства и оборудване, както и болници и други медицински заведения“.

Директорът за Европа Ханс Клуге е натоварен да проучи варианти „за защита на техническото сътрудничество и помощта, предоставена от Европейския офис на СЗО за превенция и контрол на незаразните заболявания”, включително преместването на Московския офис в район извън Руската федерация. Резолюцията призовава Клуге да „обмисли временно прекратяване на всички регионални срещи в Руската федерация“. Преустановяването на срещите в региона ще бъде в сила до мирно разрешаване на конфликта между двете страни.

С над 200 потвърдени атаки срещу здравни заведения и около 5,9 милиона бежанци, напуснали Украйна, хуманитарната и здравна криза достигнаха „размери, невиждани в Европа от Втората световна война“, подчерта представител на Европейския алианс за обществено здравеопазване пред POLITICO. Това има отрицателни последици в региона, включително в Русия, каза алиансът. Затова призовава за „незабавно прекратяване на всяка военна агресия и за преход към мирни преговори“.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ