Тестове и пак тестове - експерти обясняват ниската смъртност от COVID-19 в Германия
Германия е петата в света по брой заразени от новия коронавирус след Китай, Италия, Иран и Испания но смъртността, предизвикана от усложения остава ниска. Този факт е един от въпросите, който привлича вниманието на експертите от цял свят. По последни данни, потвърдените случаи вече са над 21 хил. В същото време починалите до момента са 73.
За сравнение, Италия вече спря да обявява смъртните случаи в страната след като през седмицата надхвърли броя на починалите в Китай в най-острата фаза на епидемията. Заразените в Италия са над 47 хил. Испания отчита 1326 смъртни случая с почти 25 хиляди заразени, а във Франция починалите са 372 на фона на почти 11 хиляди заразени.
И така, как Германия успява да задържи ниско ниво на смъртност? Financial Times потърси и обобщи мнението на експерти по този въпрос.
Повечето от тях обясняват германския феномен с ранното откриване на огнищата на зараза и по-ниската средна възраст на пациентите. По-рано експерти в много страни потвърдиха, че смъртността от коронавирус сред по-възрастните пациенти с вече отслабено здраве е много по-висока, отколкото сред по-младите. Според оценките на германския институт "Робърт Кох", възрастта на повече от 80% от заразените с коронавирус в Германия е под 60 години.
160 хиляди теста на седмица
Като друг съществен фактор, изданието посочва и по-големите възможности в Германия за тестване на населението за инфекция. Страната е в състояние да прави по 160 000 теста на седмица, което е повече от направените от всички европейски държави от началото на кризата. Масовото тестване в такива мащаби позволява на санитарните власти да намалят смъртността дори в краткосрочен план, тъй като помага да се открие дори безсимптомното протичане на заразата при някои хора и да се предотврати предаването й чрез поставяне под карантина. В статията се обръща внимание и доброто оборудване на немските болници. Според Financial Times, миналата седмица правителството е поръчало 10 000 дихателни апарата в допълнение към наличните вече 25 000, с които болниците в цялата страна са оборудвани. В същото време експертите посочват, че огнището в Германия все още е в начален етап и не изключват, че ситуацията може да се влоши в бъдеще. "Все още сме в сравнително ранен стадий на епидемията в Германия. По-голямата част от пациентите са се заразили само през последната седмица или две, така че е вероятно да видим по-тежки случаи в бъдеще, както и промяна в смъртността", каза професорът по медицина и ръководителят на катедрата Университетска болница по вирусология Хайделберг Ханс-Георг Крайслих.
В същото време германските власти изобщо не подценяват опасността и са готови да въведат полицейски час в цялата страна, ако 83-милионното население не спазва изискването за социална дистанция през уикенда, отбелязва Ройтерс.
От днес в южната провинция Бавария действат ограничения, налагащи хората да останат в домовете си. Западната провинция Саар също обяви, че въвежда изискване жителите й да не излизат навън, съобщава БТА.
Според правителствени източници германското правителство планира да вземе нов кредит от 150 милиарда евро от капиталовия пазар, за да си осигури средства за борба с коронавируса.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.