Търговската война с Австралия остави Китай без въглища. Задава се режим на тока

Търговската война с Австралия остави Китай без въглища. Задава се режим на тока

Повече от дузина китайски мегаполиси са наложили ограничения върху потреблението на електроенергия в последните седмици поради недостиг на въглища, предаде Financial Тimes. Дефицитът до голяма степен се дължи на търговския конфликт с Австралия, която е един от най-големите доставчици на въглища за Китай - държава, чиято енергетика и икономика все още е силно зависима от въглищните централи.
Припомняме, че през пролетта на тази година австралийското правителство призова за разследване на причините за пандемията на COVID-19 в Китай, включително възможното скриване на информацията за епидемията от китайското правителство на ранен етап. В отговор на тези искания китайското правителство обвини Австралия в дъмпинг и наложи повишени мита върху редица австралийски суровини и стоки - от ечемик и агнешко до вино. Австралийското правителство в продължение на месеци протестира срещу фактическите санкции на Китай и в крайна сметка миналата седмица обяви, че подава официална жалба до СТО.

„Ограниченията за внос са достатъчни, за да променят ситуацията в индустрията", цитира Financial Тimes един от директорите на китайската енергийна компания China Huadian Corporation. „Много местни фабрики и станции зависят от австралийските въглища, които са високоенергийно ефективни. Сега те имат проблеми с намирането на алтернативи. " В началото на декември властите на провниция Хунан обявиха, че за да се правят икономии, държавните учреждения ще намалят консумацията на електроенергия, а уличното осветление в градовете ще се изключва нощем. Няколко небостъргача в столицата на провинция Чангша пък са спрели асансьорите, в резултат на което офисните служители използват само стълби, за да стигнат до работните си места.

По данни на консултантската компания SunSirs запасите от въглища в най-голямото китайско пристанище за суровини Цинхуангдао, водещото китайско пристанище за суровини, спаднаха до двугодишно дъно. В същото време местните цени на въглищата скочиха с над 60% от май насам, когато Китай влезе в търговска конфронтация с Австралия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ