Тръмп за оградата с Мексико, медиите, Шарлотсвил и Ким Чен-ун

Тръмп за оградата с Мексико, медиите, Шарлотсвил и Ким Чен-ун

Ако трябва, ще затворим правителството, но ще построим стената (на границата с Мексико), заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп на среща в конгресния център във Финикс, щата Аризона, предаде Ройтерс.

Той отново се нахвърли върху медиите с думите: "Време е да изобличим лъжите на мошеническите медии" и да разкрием ролята им в подбуждането на насилие. "Единствените, които дават платформа на групите, всяващи омраза, са самите медии и фалшивите новини", заяви Тръмп, цитиран от ДПА. "Те не съобщават фактите, те не искат да съобщят, че аз се изказах твърдо против неонацистите, белите супремасисти и Кей Кей Кей (Ку Клукс Клан)".

"Онова, което се случи в Шарлотсвил, удари в сърцевината на Америка и тази вечер цялата тази арена единодушно осъжда негодниците, които всяха омраза и извършиха насилие", каза президентът, цитиран от Асошиейтед прес. Той обаче много бързо насочи гнева си към медиите: "Открито призовах да бъде излекувано единството и да има любов" веднага след събитията в Шарлотсвил, но думите ми бяха изтълкувани погрешно. 

"Време е да накараме медиите да признаят отговорността си за разделението, което създават", подчерта Тръмп, цитиран от Франс прес. Той отправи критики към предпочитаните си мишени - Си Ен Ен, в. "Ню Йорк таймс" и в. "Вашингтон пост", но накара събралите се да аплодират консервативната телевизия "Фокс нюз".

Президентът бе остро критикуван и от републиканци, и от демократи, защото не назова неонацистите и други групи, всяващи омраза, в първата си реакция на протеста в Шарлотсвил на 12 август и защото каза, че вина за насилието носят и двете страни, напомня АП.

Тръмп се изказа на митинга, след като вицепрезидентът Майк Пенс и други оратори призоваха за единство.

Извън конгресния център във Финикс имаше сблъсъци между привърженици на Тръмп и протестиращи. Кметът на Финикс Грег Стантън бе помолил Тръмп да отложи политическия си митинг, за да даде време за помирение след събитията в Шарлотсвил, посочва АП.

Тръмп говори и за работните места, които според него са антидот за расовото напрежение, отбелязва АФП. Президентът увери, че от встъпването му в длъжност в САЩ са създадени един милион работни места, и подчерта, че нелегалната имиграция оказва голям натиск върху семействата на работещите американци. Щатът Аризона, който граничи с Мексико, "е наясно със смъртоносните и тъжни последствия на незаконната имиграция, загубата на човешки живот поради наркотиците, картелите и бандите", подчерта Тръмп.

Президентът на САЩ не обяви помилването на Джо Арпайо, бивш шериф на окръг Марикопа (който включва град Финикс). Шерифът неотдавна беше осъден заради прекалено твърдите си действия срещу нелегалните имигранти.

"Не искам да го правя тази вечер, за да избегна скандал", заяви Тръмп, "но шерифът може да бъде спокоен", добави президентът, намеквайки, че помилването е само отложено.

Освен това Тръмп отхвърли и критиките за войнствените си изказвания спрямо Северна Корея. Той увери, че агресивният му подход бележи успехи и севернокорейският лидер Ким Чен-ун започва да уважава САЩ.

Протестиращи срещу Тръмп до конгресния център скандираха: "Срам, срам, срам!" и "Не на Тръмп, не на Ку Клукс Клан, не на фашистки Съединени щати". Негови привърженици отвърнаха с викове "Постройте стената", съобщава АП.

Тръмп осмя броя на събралите се протестиращи, някои от които носеха плакати, сравняващи го с Хитлер и нацистите, отбелязва АФП. "През цялата седмица говореха за голямата тълпа, която щяла да бъде тук. Къде са те? Мисля, че е прекалено топло", пошегува се президентът на САЩ, с което разсмя събралите се свои привърженици.

Първоначално се събраха няколкостотин протестиращи. По-късно броят им достигна хиляди, според журналист на АФП, намиращ се на място.

Полицаите използваха спрейове с лютив газ, за да разпръснат протестиращите, след като те започнали да хвърлят камъни и бутилки по тях, предаде Ройтерс. Четирима души бяха арестувани по време на протеста, трима от тях по обвинение в нападение, съобщи Джери Уилямс, началник на полицията във Финикс.

Полицията призова събралите се да се разотидат. Много протестиращи напуснаха мястото, а десетки полицаи, екипирани за борба с безредици, се опитаха да прогонят оставащите участници в протеста от центъра на града.

В конгресния център не отиде никой от двамата сенатори от Аризона - Джон Маккейн и Джеф Флейк, посочва Ройтерс. Губернаторът републиканец Дъг Дюси посрещна Тръмп на летището, но не присъства на митинга.

Визитата на Тръмп е първата му в Аризона като президент, отбелязва Ройтерс.

По материали на БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ