"Твърде много оръжия и глобални рискове" - реакциите в Европа след убийството на Солеймани

Твърде много оръжия и глобални рискове - реакциите в Европа след убийството на Солеймани

От призиви до успокояване на напрежението до критики към решенията на Тръпм - реакцията на европейски държавни и политически лидери след убийството на иранския генерал Касем Солеймани издава силна тревога от възможните последствия.

Британският външен министър Доминик Рааб призова днес всички страни към деескалация след убийството на иранския генерал-майор Касем Солеймани, предаде Ройтерс.
"Винаги сме съзнавали агресивната заплаха, която носят иранските сили "Ал Кудс", водени от Касем Солеймани. След смъртта му призоваваме всички страни към деескалация. Допълнителната ескалация на конфликта не е в наш интерес", написа министърът в имейл, посочва БТА.
Великобритания засилва сигурността и готовността на военните си бази в Близкия изток след убийството на Солеймани, съобщи днес телевизия "Скай нюз", цитирана от Ройтерс.
Лондон разполага с близо 400 души военен персонал в Ирак, които помагат във военната подготовка на иракската армия. Повечето от тях се намират в базата "Таджи", северно от Багдад.
"Безопасността и сигурността на нашия персонал е от първостепенна важност и ние постоянно преразглеждаме мерките за защита на силите ни. Не можем да дадем повече подробности за конкретните мерки за защита на британските сили", каза говорител на британското министерство на отбраната.

Френското външно министерство излезе с апел към гражданите си да отложат планирани пътувания до Ирак до второ нареждане, а гражданите, които са там, да бъдат иключително предпазвили и да ограничат максимално излизания и придвижване из страната, да избягват места с масови струпвания, да стоят далеч от обществени и администратимни сгради - както военни така и граждански.

Германия задейства дипломатическите си канали за разрешаване на кризата, заяви  говорителят на германското външно министерство Кристофър Бъргър на брифинг. "Има канали, по които контактуваме и преговаряме, каналите за преговори се използват там, където има смисъл", каза Бъргър без да навлиза в подробности.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова за успокояване на обстановката в Ирак. Мишел е първият представител на ЕС, който реагира открито след снощния удар на САЩ край Багдад, довел до смъртта на иранския генерал Касем Солеймани, предаде БТА.

Кръговратът от насилие, провокации и отмъщение от последните седмици в Ирак трябва да бъде пресечен. По-нататъшно влошаване на обстановката трябва да се избегне на всяка цена, се посочва в изявлението на Мишел. По неговите думи "твърде много оръжие и твърде много милиции" пречат за връщането на иракчаните към обичайния делник. Мишел добавя, че съществува опасност от разпространение на насилието в целия регион и от въздигането на "мрачни терористични сили", които винаги се възползват при религиозно и националистическо напрежение. Преди два дни Мишел осъди нападението над посолството на САЩ в Багдад, довело до удара по Солеймани. Тогава председателят на Европейския съвет призова за спазване на международното законодателство.

Решенията на президента на САЩ Доналд Тръмп провокират глобални рискове, заяви бившият председател на Европейския съвет и настоящ председател на Европейската народна партия Доналд Туск. "Европа и САЩ трябва да запазят трансатлантическото единство на всяка цена пред лицето на надигащо се политическо земетресение, независимо от факта, че решенията на президента Тръмп крият глобални рискове и намеренията му не са ясни", написа Туск в Twitter.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ