Уикипедия стана на 20

Уикипедия стана на 20

Уикипедия стана на 20

На 15 януари 2001 г. двама американски предприемача – Джими Уелс и Лари Сангър – стартират онлайн енциклопедия, в която всеки може да добавя и редактира съдържание. Така се ражда Уикипедия. Въпреки че първоначално тя е посрещната с много критики, днес това е един от най-успешните онлайн проекти, който разчита на дарения, а не на реклами или маркетинг информация, която събира от потребителите си, както правят другите интернет гиганти например Facebook и Google. Уикипедия е 15-тият най-популярен сайт в глобалната мрежа, има над 300 различни езикови версии и се поддържа от доброволци. Към момента в сайта има 56 млн. статии, всеки месец той е посещаван от 1,7 млрд. души. Той е ежедневно справочник на всякакви теми, макар че поради естеството на поддръжката си, самата Уикипедия препоръчва статиите в нея да не се използват за основен източник на информация, а само за ориентиране по дадена тема.

Въпреки това системите за редакция и проверка на съдържанието постоянно се подобряват. Сред доброволците, които поддържат Уикипедия, са например и лекари, като най-важното е всяко едно твърдение да бъде с препратка към своя източник и този източник да бъде достоверен. Така например статията за COVID-19 има цитирани 703 външни източника на информация – повечето от тях изследвания, публикувани в реномирани медицински журнали.

Любопитно е да се добави, че статията, която в продължение на много години беше материалът с най-много редакции, е тази за бившия президент на САЩ Джордж Буш-младши. Причината – упоритото и редовно появяване на информация за него, която не се позовава на  достоверни източници, а на конспиративни теории и която редакторите трябва да премахват. През последните години този материал е задминат по брой редакции от статията, в която се публикува пълен списък на всички актьори и спортисти, взели участие в телевизионното предаване за кеч на WWE – този списък е преправян повече от 53 000 пъти, съобщи Би Би Си.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ