В ръцете на талибаните попаднаха минерали за трилиони долари
Освен за бъдещето на Афганистан, в момента талибаните държат ключа и за непокътнати полезни изкопаеми за трилиони долари, включително някои, които биха могли да подпомогнат прехода на света към възобновяеми енергийни източници. Страната обаче дълго време се бори да се докосне до огромните си находища, предаде „Франс прес“.
Безкрайни войни и лоша инфраструктура пречат на властите да обърнат внимание на металите, които могат да озарят икономическите богатства. Ресурсите включват боксит, мед, желязна руда, литий и други според доклад на Геоложката служба на САЩ (USGS) от януари.
Медта, която е необходима за производство на захранващи кабели, се превърна в гореща стока тази година, тъй като цените скочиха до над 10 хил. долара за тон.
Литият е решаващ елемент за производство на батерии за е-коли, слънчеви панели и вятърни паркове. Очаква се търсенето му в световен мащаб да нарасне с над 40 пъти до 2040 г. според Международната агенция по енергетика.
На този фон Афганистан има „огромен резерв от литий, който не е използван и до днес“, коментира Гийом Питрон, автор на книгата „Войната за редки метали“.
Азиатската държава е дом на редки елементи, използвани в сектора на чистата енергия, включително неодим, празеодим и диспрозий. Неизползваните минерални богатства на страната се оценява на един трилион долара от USGS, но според афганистанските власти стойността им е три пъти по-голяма.
Афганистан копае скъпоценни камъни като изумруди и рубини, както и полускъпоценен турмалин, но бизнесът се бори с незаконна контрабанда към Пакистан. Добиват се също талк, мрамор, въглища и желязо.
Талибаните нахлуха в столицата Кабул точно преди седмица, предизвиквайки огромен хаос по улиците и на летището, откъдето стотици местни опитват да заминат в опит да се спасят от неизвестно бъдеще под тяхното управление.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.