Вдигат минималната заплата във Франция от 1 май заради инфлацията 

Вдигат минималната заплата във Франция от 1 май заради инфлацията 

Минималната заплата във Франция (Smic) ще се повиши автоматично от 1 май с 2,65 на сто или около 34 евро заради високата инфлация от ноември насам, обяви Министерството на труда, цитирано от Франс прес. 

За пълно работно време месечната минимална заплата ще стане брутно 1645,58 евро. Чистото заплащане ще нарасне от 1269 на 1302,64 евро. Брутното почасово минимално заплащане става 10,85 евро спрямо 10,57 евро досега.

Във Франция покупателната способност на работещите на минимална заплата е защитена от механизъм за автоматично индексиране, заложено в закона, който гарантира, че минималното заплащане нараства поне толкова бързо, колкото инфлацията, засягаща домакинствата с най-ниски доходи, предава БТА.

Според окончателните данни за Индекса на потребителските цени през март, публикуван днес от Националния статистически институт (Insee), инфлацията, с изключение на тютюневите изделия, между ноември 2021 г. и март 2022 г. е достигнала 2,65 на сто за 20% от домакинствата, които са с най-ниски доходи.

През януари минималната заплата беше увеличена с 0,9 на сто след извънредно повишение от 2,2% през октомври, също заради инфлацията.

За една година (от май 2021 г. до май 2022 г.) покачването на минималната заплата в страната е 5,9 на сто или чисто 72 евро.

Годишната инфлация през март е достигнала 4,5 на сто във Франция, което е безпрецедентно равнище от 1980-те години, съобщи статистическият институт, потвърждавайки предварителната си оценка от края на март. Това открива пътя за автоматично индексиране на минималната заплата от 1 май. През февруари индексът на потребителските цени нарасна с 3,6 на сто.

Както и през предишните месеци, ускоряването на инфлацията се обяснява с поскъпването на енергията, което през март е достигнало 29,2% спрямо +21,1% през февруари. Петролните продукти са поскъпнали с 43,5 на сто в резултат на напрежението на пазарите след руската инвазия в Украйна.

Засилено е и увеличението на цените на храните, с 2,9% спрямо 2,1% през февруари. Цените на пресните продукти са нараснали със 7,6% за една година. За сметка на това промишлените стоки са забавили темпа на поскъпване до 2,1% спрямо 2,2% през февруари. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ