САЩ спират вноса на руски нефт и газ. Великобритания също

САЩ спират вноса на руски нефт и газ. Великобритания също

САЩ спират вноса на руски нефт и газ. Великобритания също

САЩ и Великобритания прекратяват вноса на руски петрол и газ. Това обявиха двете държави около 18:30 ч. българско време днес, задълбочавайки санкциите срещу Русия заради инвазията ѝ в Украйна, която продължава 13-и ден.

САЩ обявиха край на всички доставки на руски петрол и газ. Решението е взето след консултации с партньорите по света, по-специално в Европа, и бе обявено на брифинг от президента Джо Байдън. По думите му Щатите произвеждат повече петрол, отколкото всички европейски държави, взети заедно. „Можем да предприемем тази стъпка, докато други не могат, но работим тясно с Европа и партньорите ни, за да разработим дългосрочна стратегия за ограничаване на тяхната зависимост от руската енергия“, коментира държавният глава. По-късно, след изявлението на Байдън, Белият дом излезе със съобщение, че САЩ налагат забрана и върху нови инвестиции в руски енергийни проекти.

Според Байдън руският президент Владимир Путин изглежда „решен да продължи своя убийствен път, независимо от цената“, но Украйна „никога няма да бъде победа за Путин“. Той призова за отговор срещу действията на Русия днес, защото „цената на свободата и на американския народ ще бъде още по-голяма утре“.

„Хората навсякъде говорят за свобода. Историята на тази война е написана – войната на Путин ще направи Русия по-слаба, а останалата част от света – по-силна“, завърши Байдън.

По същото време британският министър по бизнес, енергетика и индустриална стратегия, Куаси Куартънг, съобщи, че постепенно ще бъде прекратен вносът на руски петрол и петролни продукти до края на годината. Страната ще търси заместители на руския внос, който съставлява 8% от търсенето.

„Бизнесът трябва да използва тази година, за да осигури плавен преход, така че потребителите да не бъдат засегнати“, коментира Куартънг. По думите му Великобритания не е зависима от руския природен газ, който представлява 4% от доставките.

Вчера по време на пресконференция британският премиер Борис Джонсън заяви, че бойкот на руските петрол и газ остава „на масата“. „Трябва да помислим как всички можем да се отдалечим възможно най-бързо от зависимостта от руските въглеводороди, руските нефт и газ“, каза той. На пресконференцията бяха и канадският премиер Джъстин Трюдо и нидерландският Марк Рюте, който заяви, че откъсването от нефта и газа на Русия е процес, който се осъществява стъпка по стъпка.

ЕС планира да намали вноса на руски природен газ с две трети до края на годината

Преди САЩ и Великобритания да обявят решенията си, по-рано днес Европейският съюз представи нов план за намаляване на зависимостта на блока от руска енергия на фона на атаката на Москва срещу Украйна, високите цени и потенциалното ембарго на руския петрол, предаде Си Ен Би Си.

Европейската комисия иска да прекрати купуването на изкопаеми горива от Русия до 2030 г., като новото й обещание е да намали покупките си на руски газ с две трети преди края на тази година.

Това ще бъде постигнато чрез диверсификация на доставчиците, увеличаване на производството на водород от възобновяеми източници и подобряване на енергийната ефективност в домакинствата, става ясно от изявление на комисията от днес.

27-членният блок често е критикуван, че е твърде зависим от руска енергия. През 2021 г. Русия е отговаряла за около 45% от вноса на природен газ в ЕС, сочат данни на Международната агенция по енергетика. През 2020 г. вносът на руски петрол представлява около 25% от покупките на суров петрол в блока, според статистическата служба на региона.

„Бихме могли постепенно да премахнем най-малко 155 милиарда кубически метра потребление на природен газ, което е еквивалентно на обема, внесен от Русия през 2021 г. Близо две трети от това намаление може да бъде постигнато в рамките на една година, прекратявайки прекомерната зависимост на ЕС от един доставчик “, заявиха от ЕК.

Като част от актуализирания план, комисията иска страните от ЕС да запълват своите газови хранилища до поне 90% до 1 октомври всяка година. Освен това институцията добави, че правилата за държавните помощи могат да бъдат облекчени, за да се подкрепят компании, изправени пред високи цени на енергията.

„Трябва да действаме сега, за да смекчим въздействието на нарастващите цени на енергията, да диверсифицираме доставките на газ за следващата зима и да ускорим прехода към чиста енергия“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ