Високото ниво на вредни емисии може да увеличи средната температура с 3 градуса
Емисиите на парникови газове достигнаха нов връх през миналата година, поставяйки света пред нова граница за средно повишаване на температурата с 3 градуса по Целзий, показва доклад на ООН, цитиран от Ройтерс.
Докладът на Програмата на ООН за околната среда (UNEP) е последният, който предполага, че светът се е запътил към екстремни климатични промени, като той следва година, белязана с бързо топене на арктическите ледове, както и рекордни горещи вълни и горски пожари в Сибир и Западните американски щати.
В понеделник изследователи от Европейската служба за изменение на климата "Коперник" заявиха, че миналият месец е бил най-горещият ноември в историята.
"2020 г. е на път да бъде една от най-топлите в историята, докато горските пожари, бури и суши продължават да пораждат опустошения“, коментира Ингер Андерсен, изпълнителен директор на UNEP.
Годишният доклад за "емисионната дупка" оценява разликата между очакваните вредни емисии и тези, съответстващи на ограничаване на глобалното покачване на температурата през този век, както е договорено в Парижкото споразумение от 2015 г. Съгласно глобалния пакт за климата, държавите се ангажираха с дългосрочна цел да ограничат средното повишаване на температурата до под 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива и да продължат усилията си да го ограничат още повече до 1,5 °C.
Емисиите на парникови газове обаче са нараснали средно с 1,4% годишно от 2010 г. насам, с по-стръмно увеличение от 2,6% през миналата година, отчасти поради голямото увеличение на горските пожари. Общите вредни емисии на въглероден диоксид за 2019 г. достигнаха нов рекорд от 59,1 гигатона. Тази година се наблюдава временно намаляване на емисиите, тъй като икономиките по света се забавят поради коронавирусната пандемия. В резултат на намалелите пътувания, промишлената дейност и производство на електроенергия, вероятно ще бъде отчетено понижение на вредните емисии със 7%, се казва още в доклада на ООН. Това обаче означава намаляване с едва 0,01 градус Целзий на глобалното затопляне до 2050 г.
Зелените инвестиции в рамките на правителствени стимулиращи пакети за изваждане на икономиките от предизвикания от пандемията спад могат обаче да намалят вредните емисии, предвидени през 2030 г., с до 25 на сто. Такива стимулиращи екологични пакети могат да намалят през 2030 г. емисиите на въглероден диоксид до 44 гигатона, което дава шанс от около 66% за задържане на повишаване на температурата под 2 гадуса по Целзий но все още недостатъчно за постигане на целта от 1,5 градуса.
В събота ООН и Великобритания провеждат онлайн събитие за отбелязване на петата годишнина от Парижкото споразумение, като правителствата са под натиск да представят по-строги климатични цели преди края на годината, посочва Ройтерс. Все повече страни се ангажират да постигнат нулеви емисии до средата на века, но те трябва да бъдат превърнати в силни краткосрочни политики и действия, се казва в доклада на UNEP.
"Амбициозните нива в Парижкото споразумение все още трябва да бъдат приблизително утроени, за да се изпълнят заложените цели за 2 °C и да бъдат увеличени поне пет пъти за ограничаване на средното повишаване на температурата от 1,5 °C", посочва докладът на Програмата на ООН за околната среда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.