Владеенето на английски в Русия увеличава заплатите средно с 15%
Владеенето на английски език увеличава заплатите средно с 15% на служителите на руски компании. Това показва съвместно проучване на онлайн платформата за набиране на персонал hh.ru и онлайн училището по английски език Skyeng, чиито данни са на разположение на ТАСС.
В същото време разликата в очакваните заплати между кандидатите с начално и напреднало ниво на владеене на английски език е средно повече от 50 хиляди рубли - между кандидати с начално и средно ниво - 20 хил. рубли, а между тези на средни и напреднало ниво - 35 хил. рубли, се посочва в проучването. Нивото на предложената заплата при свободни работни места с изискване за английски език в областта на науката и образованието е с 30% по-високо, отколкото без него: 60 хиляди рубли - средна заплата с изискването за английски език, а без него - 42 хиляди рубли. В IT сектора владеенето на английски дава средно 35% от предимството в заплатата (89 хиляди рубли с владеене на английски и 57 хиляди рубли без него), в PR/маркетинг - 32% (70 хиляди рубли с английски и 48 хиляди рубли без него ).
Най-високата средна предложена заплата за специалисти с познания по английски език във висшия мениджмънт и в областта на сигурността е с 40% по-висока, отколкото при свободните работни места без такова изискване: 115 хиляди рубли с английски и 83 хиляди рубли без него.
Например, консултант с ниво на английски език C1 оценява желаната си заплата с 54 хиляди рубли по-висока от служител с начално ниво A1 или изобщо без английски. IT специалист, който говори поне средно ниво на английски, получава предимство от най-малко 37 хиляди рубли. А специалист по висш мениджмънт с ниво C2 по английски печели 95 хиляди рубли повече от колегата си с ниво A2.
През 2021 г. повечето от свободните работни места, изискващи владеене на английски език, са били разкрити от работодатели в областта на науката и образованието – 26% от всички оферти. IT специалностите са на второ място - 19%, следвани от поръчки и PR/маркетинг - съответно 14% и 13%.
Най-малко чувствителни към владеенето на английски език се оказват спортните клубове, фитнесите и салоните за красота - само 3% от свободните работни места изискват владеене на английски и имат много незначителна разлика в заплатите.
"За работодателите е важно да наемат служители, които могат да общуват свободно на английски. В зависимост от компанията причините могат да варират: от навлизане на международни пазари до използване на вътрешни корпоративни програми на английски език. Езикът е остър проблем за IT компаниите, където служителите използват международни съкращения и жаргон. Без познания по английски в IT сектора, новите служители няма да могат свободно да общуват с колеги и да изпълняват работни задължения. Следователно, ако компанията трябва бързо да включи служител в работата, тогава в контекста на инвестициите, по-изгодно е да плащате на кандидат, който вече владее свободно езика, отколкото да чакате една година, докато се научи", коментира резултатите Анна Мартинкина, HR бизнес партньор на корпоративното направление Skyeng.
6 милиона търсещи работа (45%) през 2021 г. посочват в автобиографиите си владеене на английски език. От тях почти половината (48%) с начално ниво - A1, A2. Най-голям брой такива автобиографии са в областта на сигурността (69%), застраховането (64%) и автомобилния бизнес (67%).
Специалисти в средно и по-високо средно ниво (B1, B2) са 36% от всички посочили информация за английски език. Такива показатели най-често се срещат сред кандидатите в IT сектора (52%), сферата на изкуствата, развлеченията и масмедиите (44%), инсталацията и обслужването (40%).
Най-високи познания по английски език (C1, C2) има сред специалистите в областта на науката и образованието (36%), консултирането (34%), маркетинга, PR и топ мениджмънта (28%). Автобиографията на такива кандидати е 16%.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.