Влиза в сила забраната за някои пластмасови продукти в ЕС
От днес в ЕС влиза в сила забраната за някои пластмасови продукти за еднократна употреба. Става въпрос за пластмасови прибори, чинии, сламки и още няколко вида изделия. Решението беше взето от Европейския парламент преди няколко години, като целта е през следващите 5 години да се намали почти двойно използването на подобни продукти.
В съответствие с политиката на ЕС за отпадъците се очаква държавите членки да намалят използването на тези продукти до 2026 г. Първата стъпка е забраната за пускането на пазара на чинии, прибори за хранене (вилици, ножове, лъжици, пръчици за хранене), сламки и бъркалки за напитки, съдове за храни, съдове и чаши за напитки от експандиран полистирен, вкл. техните капаци/капачки, клечки за уши, пръчици за балони, всички продукти от оксо-разградима пластмаса.
Въвеждането на Директивата в националното законодателство основно ще бъде извършено с нова наредба. Документът е в процес на съгласуване в МОСВ, след което предстои съгласуване в междуведомствената Работна група 20 "Околна среда" за съответствие на текстовете на Наредбата с тези на Директивата, а след това - обществено обсъждане, преди внасянето й за приемане от Министерския съвет.
След като наредбата влезе в сила посоченият тип изделия не трябва да бъдат продавани от производители или вносители, но количествата, които са пуснати на пазара в България преди влизане в сила на наредбата, т.е. намиращите се в обектите, които предоставят продуктите си в тях, могат да ги използват до тяхното изчерпване.
С въвеждането на новата наредба влизат в сила и изискванията за маркировка на включените в обхвата на директивата: тютюневи изделия с филтри; филтри, продавани за употреба в комбинация с тютюневи изделия; чаши за напитки; мокри кърпички за лична хигиена и битова употреба и дамски превързочни материали. Аналогично и тези продукти, които вече са пуснати на пазара преди влизането в сила на наредбата и не са обозначени с маркировка, ще могат да бъдат продавани до изчерпване на количествата.
За съдовете за напитки (до 3 л) се въвеждат допълнителни изисквания, свързани с трайното закрепване на капачките им. Въвеждат се и нови цели за разделно събиране на бутилки до 3 л – 77% от 2026 г. и 90% от 2030 г., и цели за рециклирано съдържание – 25% от 2026 г. и 30% от 2030 г.
До 2026 г. за съдове за храна (за консумация на място или on the go, консумация от съда, без допълнително приготвяне - отговарящи на всички тези критерии едновременно), чаши за напитки и техните капачки/капаци от държавите се изисква още:
- да бъдат предприети мерки за съществено количествено намаляване на потреблението;
- да наблюдават потреблението на тези продукти за еднократна употреба и да докладват за постигнатия напредък на Европейската комисия;
- да гарантират, че са прилагат разширената отговорност на производителя;
- да информират потребителите и да насърчават отговорното поведение на потребителите, за да намалят отпадъците от такива продукти;
- да осведомяват потребителите за алтернативни продукти за многократна употреба и за въздействието на неправилното изхвърляне на пластмасови отпадъци за еднократна употреба.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.