Вълна от реакции срещу обмисляните от САЩ високи мита на стоманата

Вълна от реакции срещу обмисляните от САЩ високи мита на стоманата

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че ще наложи значителни вносни мита върху стоманата и алуминия, за да подкрепи американските производители и работните места. Това обаче изостри напрежението с Китай и останалите търговски партньори, а също и засили вероятността от по-високи цени за американките потребители и компании, предаде Асошиейтед прес.

Тръмп заяви, че твърдите действия са жизненоважни за защита на американската промишленост от нечестна конкуренция и в подкрепа на националната сигурност. Коментарът му бе направен след интензивен вътрешен дебат в Белия дом. Изявлението предизвика остри критики от някои републиканци, разтревожи пазарите и породи опасения от икономически последици.

На фона на витаещите коментари за "търговска война" Уолстрийт приключи търговията със спад.

Световната търговия ще пострада, ако страните последват примера на САЩ, заяви днес китайското външно министерство след изявлението на Тръмп, съобщи Ройтерс.

Говорителката на ведомството Хуа Чунин каза, че Лю Хъ, главният икономически съветник на китайския президент Си Цзинпин, е имал конструктивни разговори по икономически въпроси с американски представители вчера във Вашингтон.

Германия призовава ЕС за твърда реакция срещу американските мита върху стоманата

Освен това Китай изрази днес "сериозна загриженост" по повод доклад за американската търговска политика, който предвижда натиск върху Пекин. Документът от вчера обвинява Китай, че не спазва пазарните принципи и обещава да попречи на Пекин да нарушава функционирането на световната търговия, допълва АП.

По думите на заместник-генералния секретар на китайската асоциация за желязо и стомана Ли Синчуан последиците за Китай няма да са големи.

Пекин се сблъсква с все по-голямо недоволство от Вашингтон, Европа и други търговски партньори, че неправомерно субсидира износа си и възпрепятства достъпа до пазара си.

Снощи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че Европейският съюз ще реагира твърдо, ако Съединените щати наложат мита на вноса на стомана и алуминий.

Канада, най-големият износител стомана и алуминий за САЩ, каза, че ще вземе ответни мерки, за да защити търговските си интереси и работници, ако бъдат въведени ограничения за канадските стоманени и алуминиеви продукти.

Тръмп събра ръководители на компании от стоманения и алуминиеви сектор в Белия дом и обяви снощи, че следващата седмица ще наложи мито от 25 процента на вносната стомана и 10 процента на вносния алуминий, като допълни, че митата ще бъдат в сила за дълго време. Не е ясно дали ще има търговски партньори, които няма да са обхванати от новата мярка.

Южна Корея ще продължи да разговаря с американски представители, докато плановете на Вашингтон не бъдат окончателно оформени.

За нас най-лошият сценарий е мито от 54 процента, каза южнокорейски представител на министерството на търговията, пожелал анонимност.

Ако се запази опцията за мито от най-малко 24 процента, това все пак ще засегне нашия стоманен износ за САЩ, допълни той.

Южна Корея е третият по големина износител на стомана за Щатите след Канада и Бразилия.

Австралийският министър на търговията Стивън Чобо каза, че планираните мита ще нарушат функционирането на световната търговия и ще бъдат закрити работни места, като подчерта риска от ответни мерки.

Американската асоциация на международните автомобилни дилъри предупреди, че новите мита ще вдигнат цените "съществено".

Тойота (Toyota) обяви, че мярката съществено ще повиши разходите, следователно и цените на колите и камионите, продавани в Америка.

Компании, които използват стомана, обобщиха, че митата за стоманата, въведени през 2002 година от президента Джордж Буш-младши са довели до закриването на 200 000 работни места в САЩ.

По материали на БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ