Възстановяването на Ирак ще струва 88 млрд. долара

Възстановяването на Ирак ще струва 88 млрд. долара

Възстановяването на Ирак след тригодишна война срещу „Ислямска държава“ ще струва 88,2 милиарда долара, съобщиха представители на иракското правителство, цитирани от Ройтерс.

Това стана ясно по време на международна конференция в Кувейт, на която се събраха донори и инвеститори от целия свят, за да обсъдят възстановяването на икономиката и инфраструктурата на Ирак след опустошителния конфликт с терористичната групировка, който обхвана една трета от страната.

Ирак обяви „Ислямска държава“ за победена през декември, като страната успя да си завърне всичката територия, която бе окупирана от бойците на ИД през 2014 и 2015г.

Според министъра по планирането Салман ал Джумайли, Ирак се нуждае от 22 млрд. долара в краткосрочен план и още 66 млрд. долара в средносрочен план, за да започне работа по настаняването на хората, останали без домове и реконструкцията на държавната инфраструктура.

„Възстановяването на Ирак ще върне надеждата в страната, а връщането на стабилността в Ирак ще стабилизира държавите в региона и по света“, заяви Джумайли.

По време на конференцията Ирак публикува списък с 157 проекта, за които се търсят частни инвестиции. Сред проектите влизат реконструкцията на летището в Мосул и набирането на инвестиции за диверсификация на икономиката на страната, която разчита предимно на продажбите на суров петрол, като се поставя акцент върху развитието на транспорта, селското стопанство  и отрасли, които разчитат на енергийното богатство на Ирак, като рафинирането на петрол.

Възстановяването на жилищните сгради, болниците, училищата, пътищата и телекомуникационните услуги е от ключово значение за осигуряването на работни места за младите хора и за прекратяването на емиграцията от страната.

Около 138 000 хил. жилища са били частично или напълно унищожени, заяви Мустафа ал-Хити, ръководител на фонда по възстановяване на районите, пострадали от войната с ИД, като добави, че около 2,5 милиона иракчани са били изселени заради сраженията.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ