Японска фирма наказа служител, взимал си обедна почивка 3 минути по-рано от предвиденото

Японска фирма наказа служител, взимал си обедна почивка 3 минути по-рано от предвиденото

Японска фирма наказа служител, взимал си обедна почивка 3 минути по-рано от предвиденото

Японска фирма наказа свой служител, който „редовно се измъквал работа“, за да си взима по-ранна обедна почивка, предаде Гардиън.

В случая става въпрос за 64-годишен служител на водоснабдителната служба в японският град Кобе, който е бил глобен и порицан, след като негов колега го е видял да ходи до близкия магазин, за да си вземе бенто (кутия със сготвена храна, която е популярен избор за обяд в Япония), три минути преди началото на обедната почивка.

По-късно от компанията са установили, че служителят си е взимал по-ранна почивка 26 пъти в рамките на 7 месеца. От службата са пресметнали общото време, в което той е отсъствал от работа, и са му удържали 50% от дневната надница за един ден.

От службата дадоха пресконференция, излъчена по телевизията, в която нейни висшестоящи ръководители определиха поведението на служителя като „дълбоко оскърбително“ и се поклониха пред камерите в знак на извинение към гражданите на Кобе.

„Обедната почивка е от 12:00 до 13:00 часа. Служителят е напускал работното си място по-рано от това.“, заяви говорител на службата пред агенция Франс прес, като допълни, че работникът е нарушил закон, според който държавните служители „трябва да бъдат концентрирани върху работата си“.

Местните медии съобщиха за инцидента няколко дена, след като японските депутати приеха закон, който има за цел да ограничи максималното извънредно работно време в страната.

Миналият месец долната камара на японският парламент прие законопроект, който ограничи извънредно работно време до 100 часа на месец в отговор на зачестилите инциденти на „кароши“, японски термин, който означава смърт от претоварване с работа.

Правителството бе принудено да приеме подобни мерки след масово обществено недоволство, породено от смъртта на 24-годишната японския рекламен гигант Dentsu Мацури Такахаши през 2015 г., която се самоуби, след като бе принудена да положи повече от 100 часа извънреден труд в рамките на един месец, включително и през уикендите.

Случаят с Такахаши доведе до множество призиви за промяна в работната култура на Япония, в която дългите работни часове се приемат за признак за отдаденост към компанията.

През 2016 г. японското правителство публикува първата Бяла книга за феномена „кароши“, в която се констатира, че всеки пети служител в Япония е изложен на риск от смърт от претоварване с работа.

Потребителите на социални мрежи в страната отправиха остри критики към водоснабдителната служба на Кобе, като един потребител на Twitter посочи, че служителят си е взимал по-ранна почивка средно веднъж седмично.

Друг потребител попита дали същите строги мерки трябва да важат и за пушачите, а трети написа, че ако подобни правила важаха за политиците, които спят в парламента, то всички са щели да бъдат уволнени.

Това не е първият подобен инцидент в Кобе, където наскоро друг служител бе отстранен от работа за 1 месец, след като бе установено, че е отсъствал от работното си място за повече от 55 часа в рамките на шестмесечен период.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ