Зелени технологии: Създадоха хартия за многократен печат

Зелени технологии: Създадоха хартия за многократен печат

Дори работното пространство да става все по-дигитално, все още използваме тревожно голямо количество хартия, пише Seeker.

Според проучване всеки служител в САЩ харчи средно по 10 хил. листа хартия годишно. И докато рециклирането на офис хартия в САЩ стига до 44%, голяма част от използваната хартия все още свършва в боклука. Според Агенцията за опазване на околната среда в САЩ 14% от 136-те млн. т твърди отпадъци, изхвърлени през 2014 г., са хартия или картон. Освен това производството на хартия е свързано с екологични разходи. Глобалната индустрия за целулозно-хартиен печат е петият по големина потребител на енергия в света, а лошо управляваната дърводобивна промишленост в Азия и Латинска Америка допринася за бързото обезлесяване на горите.

За тази цел учени от университета в Нанкин, Китай, разработиха специални мастила за мастиленоструен принтер, с които може да се печата многократно върху един и същ лист хартия. Новата технология е описана в списание  Nature Communications.

Презаписваемата хартия не е стандартна офисна хартия. Състои се от четири натрупани микропластови слоя полимери и химически съединения, които променят цвета си, когато са изложени на различни метални соли. Химическите вещества в хартията се наричат ​​лиганди, които се свързват с металите, като споделят двойка електрони. Изследователите смесват металните соли във водни разтвори, които могат да бъдат инжектирани в стандартни мастила за цветни мастиленоструйни принтери. Трайността на изображението, напечатано с тях, е до 6 месеца.

Но въпреки че технологията за презаписваема хартия в крайна сметка би спестила много хартия и пари, какви са проблемите, свързани с токсичността и устойчивостта на всички тези химикали, използвани за производство на хартия и мастило? Изследователите са тествали лигандите и металните соли срещу редица човешки клетки в лабораторни условия и са открили, че химикалите са с ниска токсичност, но това не означава, че не се търсят и още по-зелени възможности.

Във втората част на доклада за природосъобразните комуникации, учените обсъждат втора експериментална техника за презаписваема хартия, която използва чиста вода като "мастило". Това става отново благодарение на нов тип многослойна хартия със специален цинк-лиганд комплекс, който естествено отразява оранжевата светлина. Когато е подложена на досег с вода и под UV светлина, хартията излъчва син оттенък.

Първоначалните изображения, отпечатани с водна струя, са по-слаби от първия експеримент и могат да бъдат отпечатани само в един цвят, но изследователите се надяват, че тази първоначална технология ще доведе до още по-екологични и по-чисти методи за удължаване живота на хартията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“