"Спешни" иновации за борба с COVID-19

Спешни иновации за борба с COVID-19

Пандемията от COVID-19 има негативно въздействие върху индустрията, социалния живот и други отрасли, но в същото време се превърна в катализатор на творчество и технологични открития.

В света на спешните иновации вече присъстват открития от кука за отваряне на врати без ръце, която може да бъде направена на 3D принтер, до устройства за китка, които пръскат дезинфекционен спрей, съобщават от Световния икономически форум.

Времената напомнят на изобретенията от Втората световна война, когато първите цифрова компютърна и ракетна технология излязоха на преден план.

Ето само някои от изобретенията, породени от световната пандемия от коронавируса.

Отваряне на врати без ръце

Няколко вида куки за хигиенично отваряне на врати са в процес на разработка - те са предназначени да ни помогнат в момент, когато трябва да избягваме докосването на всякакви повърности на публични места.

Епидемиолозите смятат, че коронавирусът може да живее на повърхности като неръждаема стомана в продължение на три дни, така че тези устройства могат да бъдат от решаващо значение за места като болниците, където хигиената може да се окаже въпрос на живот и смърт.

Някои от тези джаджи за отваряне на врати вече са на пазара, включително „хигиената кука“, създадена от базирания в Лондон дизайнер Стив Брукс. Достатъчно малко, за да се побере в джоба и направена от лесен за почистване материал, приспособлението вече се предлага в четири различни разновидности. 

В епохата на широко разпространеното 3D принтиране и високотехнологичния софтуер, дребните производители имат ключова роля в измислянето на технологични решения, каквато не са имали никога досега.

И не всеки дизайн е предназначен непременно да отиде на пазара. Уелсман Уин Грифитс измисли дръжка, която се закача на дръжките на вратите и може да се управлява с помощта на предмишницата. Оттогава мъжът разпространява 3D дизайна онлайн безплатно и моли хората да отпечатват и разпространяват идеята за дръжките.

Маски и вентилатори

Други скорошни патенти, които наистина биха могли да спасяват животи, включват маска с антивирусно покритие от Virustatic Shield, която планира да увеличи производството си до милион седмично и да запази част от запасите си за Националната здравна служба на Обединеното кралство.

Междувременно д-р Рис Томас от болницата Глангвили в Кармартън, Уелс навлезе право в основата на проблемите на глобалното здраве, като създаде „проста и здрава” респираторна система, предназначена да помогне на пациентите да дишат и която убива COVID-19.

„Въпреки че устройството няма да замени инхалаторните дихателни апарати, по-голямата част от пациентите няма да се нуждаят от интензивни грижи, ако първо се лекуват с този респиратор“, твърди той.

„Машината също пречиства стаята от вирусни частици и предоставя само пречистен въздух на пациента. Така пациентите могат да се грижат за себе си, освобождавайки медицинския персонал за други задължения“.

За да се възползва от идеите на технологичното творчество и новите гениални открития, вдъхновени от COVID, калифорнийската компания за 3D моделиране CAD Crowd пък стартира месечен конкурс за прототипи. В него взеха участие 77 участници с идеи, вариращи от практичните - защитни щитове за лице и временни акрилни врати пред плодовете в супермаркета - до гениалните, които включват дръжки за врата за еднократна употреба и такива, които се управляват с крак.

Вашата страна се нуждае от вас

Скоростта на иновациите може да се сравни с друга ера, в която сме били принудени да сме възможно най-изобретателни - Втората световна война.

Сред тях са ракетната технология, която помогна на човечеството да изведе човек на Луната и да изпрати спътници в орбита; радарът, химикалки, които заменят писалките; суперлепилото; първите  програмируеми цифрови комютри и много други, които използваме до ден днешен.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ