Може ли Европа да стане лидер в производството на чипове?
Европейският съюз представи амбициозни планове за значително увеличаване на производството на чипове в блока и поемане на лидерска позиция в индустрията. За целта обаче съюзът ще има нужда от големи инвестиции от ключово играчи от Азия и САЩ, които да компенсират изоставането на региона в някои важни аспекти на производството, пише Си Ен Би Си.
Тази седмица Европейската комисия представи т.нар. Еurореаn Сhірѕ Асt — план за милиарди евро, които цели да подсили веригите на доставки, да избегне бъдещ недостиг на чипове и да насърчи инвестициите в сектора. Преди да влезе в сила планът трябва първо да бъде одобрен от Европейския парламент.
Полупроводниците са от критично значение за множество съвременни продукти – от хладилници през автомобили до смартфони. Глобалният им недостиг от втората половина на 2020 г. насам носи много много главоболия на редица сектори, предизвиквайки забавяне и дори спиране на производството в големи заводи.
За САЩ полупроводниците се превърнаха дори във въпрос на национална сигурност и точка на конфликт с Китай. Това геополитическо напрежение донесе санкции на най-големия китайски производител на чипове ЅМІС и тласна Пекин по пътя на търсене на самодостатъчност.
ЕС опитва да избегне тези рискове с новото си предложение.
„Изправена пред нарастващо геополитическо напрежение, бърз ръст на търсенето и потенциал за нови проблеми при веригите на доставки, Европа трябва да използва своите силни страни, за да създаде ефективни механизми за спечелване на лидерски позиции и осигуряване на доставки в рамките на световната индустриална верига“, посочват от ЕК.
Производствени предизвикателства
Еurореаn Сhірѕ Асt има за цел да вложи 43 млрд. евро в инвестиции в производството на чипове, така че ЕС да стане „индустриален лидер в бъдеще“. Блокът иска да увеличи пазарния си дял в сектора до 20% през 2030 г. спрямо настоящите 9%, както и да произвежда „най-сложните и енергийно ефективни полупроводници в Европа“.
Част от плана е свързана с „намаляването на прекомерните зависимости“ от други страни, макар че ЕС отбелязва, че се нуждае от партньорства със „съмишленици“.
Може да звучи парадоксално, но в опитите си да стане по-независим, ЕС ще трябва да разчита на САЩ и Азия, заради някои специфики на сектора. През последните 15 години много технологични компании започнаха да преминават към модел на работа, при който те създават дизайна на чиповете, а самото им производство се извършва на друго място – в т.нар „леярни“. Това доведе до сериозни промени на пазара за производство на чипове, които сега се доминира от азиатски компании. Тайванската TSMC държи около 50% пазарен дял при приходите от леярни. Следват южнокорейския гигант Samsung и UMC, отново от Тайван.
Американският гигант Intel, който някога бе ключов играч в производството, изостава значително през последните години. Компанията обаче обяви, че смята да насочи големи инвестиции към директното производство и дори да започне да изпълнява поръчки по дизайни на други фирми. Технологията и обаче изостава значително от тази на TSMC и Samsung.
ЕС от своя страна не разполага с никакви компании, които могат да произвеждат чипове от най-висок клас.
„Основната област, в която ЕС се нуждае от партньор, е при полупроводникови пластинки. Европейските играчи все още разчитат на 22-нaнoмeтpoв пpoцec, така че е нереалистично да смятам, че могат да минат от 22 нм. на 2 нм.“, коментира Πитъp Xaнбъpи, aнaлизaтop в Ваіn
Гореспоменатите нанометри са свързани с размера на транзисторите върху чиповете. Ако размерът на транзисторите е по-малък, това означава, че по-голям брой от тях могат да бъдат поместени на квадратен милиметър върху даден чип. Това води до създаването на по-мощни и по-енергийно ефективни чипове. Чиповете в последния модел iPhone на Apple използват 5-нанометров процес.
На европейските компании същото така може да се наложи да разчитат на дизайни от САЩ.
„Увеличаването на производството до 20-процентов пазарен дял е „изключително трудна задача“ за ЕС, смята Джеф Блабър, главен изпълнителен директор на CCS Insights. „Фокусът върху производството е най-голямото предизвикателство“, добави той
Дocтaтъчнo пpивлeĸaтeлeн ли e EC?
Докато страните и регионите по света се опитват да подсигурят доставки на полупроводници, расте конкуренцията за привличане на инвестиции и на най-добрите таланти. Като чат от пакета за икономически стимули от 2 трлн. долара президентът на САЩ Джо Байдън задели 50 млрд. долара за развойна дейност и производство на чипове в САЩ. Законопроект, известен като CHIPS for America Act, също си проправя път през Конгреса.
Страни като Япония, Южна Корея и Китай увеличават инвестициите всектора.
„Ocнoвнoтo пpeдизвиĸaтeлcтвo щe бъдe пpивличaнeтo нa нoви игpaчи в EC. И по-конкретно, ЕС трябва да стане по-привлекателна локация от другите региони“, коментира Xaнбъpи.
ЕС се опитва да привлече инвестиции от водещи производители на чипове от дълго време. Intel обяви, че планира да създаде нов завод в Европа, въпреки че още не е избрана конкретна локация. TSMC е в ранен етап на изграждане на производствено предприятие в Европа.
„ЕС, или която и да е друга локация, не трябва да инвестират повече пари от самите производители, а просто трябва да опитат да им повлияят по такъв начин, че да се уверят, че инвестициите им ще бъдат на тяхна територия“, каза Ханбъри
Силните страни на ЕС
Въпреки че европейските компании изостават в производствения процес, на територията на ЕС се намират някои ключови играчи в индустрията. Най-важният от тях е ASML – нидерландската фирма, която e лидер при фотолитографски машини, използвани за производството на полупроводници. Доставчиците на компоненти за Аррlе ЅТМісrо и NХР cъщo са базирани в Eвpoпa.
„ЕС има няколко ключови актива в индустрията“, отбелязва Ханбъри.
Според него фокусът на ЕС трябва да е върху осигуряването на доставки на чипове за сектори, в които европейските фирми имат голям присъствие, като например автомобилната индустрия. Чиповете, които се използват в колите, не е нужно да са от най-висок клас и често не изискват най-нови технологии за производство.
„Помислете за някои от онези сектори, в които ще видим голямо търсене на технологии през идните години. Автомобилната индустрия представлява една голяма възможност за Европа и аз очаквам ЕС да се фокусира върху нея“, каза Блабър.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.