Nvidia създаде суперкомпютър за здравни изследователи

Nvidia създаде суперкомпютър за здравни изследователи

Nvidia създаде суперкомпютър за здравни изследователи

Американската компания Nvidia създаде суперкомпютър Cambridge-1 във Великобритания, разработен в партньорство с AstraZeneca и GlaxoSmithKline. Благодарение на него изследователите ще могат да моделират заболявания, да получават нови лекарства и да научат повече за човешкия геном, пише Bloomberg позовавайки се на изявление на компанията.

"Cambridge-1 ще предостави на водещите световни изследователи способността да свършат работата си на най-мощния британски суперкомпютър, разкривайки следи за болести и лечения в мащаб и скорост, които досега не са били възможни във Великобритания", твърди основателят и изпълнителен директор на Nvidia Дженсен Хуанг.

Според създателите на суперкомпютъра новите възможности на изкуствения интелект ще помогнат на учените да разберат по-добре заболявания като деменция, инсулт, рак на мозъка и множествена склероза, което ще позволи по-ранната диагностика и лечение. Компанията заяви, че ще работи със своите партньори, за да сподели това знание с по-широката научна общност, предава ТАСС

Ръководители и партньори на проекта са също болницата на Гай и болницата "Сейнт Томас", които са част от Националната здравна служба на Обединеното кралство и Кралският колеж в Лондон.

Създаването на суперкомпютъра на стойност 100 млн. долара беше обявен през октомври, след като Nvidia сключи сделка с ARM (Advanced RISC Machines), един от най-големите производители на полупроводници в света. Ефективността на суперкомпютъра е близка до японския Fugaku, който е признат за най-бързия в света и е съставен от повече от 400 петафлопа.

Cambridge-1 се състои не от един, а от няколко модула. Това му позволява да изпълнява редица задачи едновременно, което гарантира по-бърза скорост на работа. Cambridge-1 е класиран на 41-во място сред най-ефективните суперкомпютри в света, според рейтинга TOP500. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ