SpaceX изстреля успешно 60 интернет спътника в космоса с една ракета
SpaceX стартира 2020 г. с рекордното изпращане в космоса на третата си партида спътници Starlink. Цели 60 на брой интернет излъчватели бяха изстреляни с Falcon 9 в понеделник, 6 януари, съобщи Space.com.
Ракетата "изрева" в около 21:00 ч. EST (0219 GMT), излитайки от комплекс за изстрелване на космически кораби на военновъздушна станция Кейп Канаверал във Флорида. Деветте му двигателя Merlin 1D осветиха нощното небе над космическото крайбрежие, докато се изкачваше към орбитата.
Мисията беше първото изстрелване под наблюдението на нововъведените космически сили на САЩ - военен клон, с който президентът Доналд Тръмп подписа споразумение миналия месец.
Сателитите излетяха в космоса чрез вече използван Falcon 9, отбелязвайки втория път, когато компанията е използва един бустер четири пъти.
След успешното изстрелване, първият етап на ракетата се приземи безпроблемно на платформата за кацане на безпилотни кораби на SpaceX "Of Course I Still Love You" в Атлантическия океан, отбелязвайки 48-ото възстановяване на изстрелян бустер на компанията.
SpaceX е проектирал своят Falcon 9 да може да лети до 10 пъти, като между тях има само леки обновявания на части. Компанията все още не е използвала една ракета пет пъти, но с четири успешни полета на този бустер е много вероятно да излети отново в бъдеще.
Изстрелването е част от плана на частната космическа компания за създаване на съзвездие от малки широколентови спътници, всеки с тегло малко повече от 220 килограма, което ще осигури интернет покритие на света. С това изстрелване разрастващото се съзвездие на SpaceX достигна 180 спътника, което го прави най-големият сателитен флот в орбита.
SpaceX не е единствената аерокосмическа компания с планове за свързване на земното кълбо. OneWeb пусна първия си набор от шест сателита през 2019 г., но SpaceX бързо натрупа значително съзвездие.
Илон Мъск, изпълнителен директор и основател на SpaceX, заяви, че компанията ще се нуждае от поне 400 спътника в орбита, за да осигури минимално покритие и поне 800 за осигуряване на умерено покритие. Това покритие може да започне някъде тази година, като ще обхване първо части от САЩ и Канада.
Целта на Starlink проекта на SpaceX е да осигури постоянен високоскоростен достъп до интернет на потребителите по целия свят. В момента разчитаме на безжични кули или кабели, пренасочени в домовете и офисите ни за достъп до интернет. В резултат на това селските и отдалечените райони често остават без достъп. SpaceX иска да промени това.
Традиционните доставчици на сателитен интернет ограничават сигнала от своите сателити, с високото им разположение над Земята, в геостационарната орбита, която е на 35 000 километра нагоре. Сигналът трябва да измине толкова голямо разстояние, което води до бавни скорости на връзката.
Работейки на по-ниска надморска височина, SpaceX се надява да намали това забавяне и да осигури надеждно покритие на достъпна цена.
Не всички са въодушевени от идеята за новото мегасъзвездие на SpaceX. Астрономите изразиха опасения, че спътниците могат да пречат на решаващи научни наблюдения.
Starlink спътниците на SpaceX се открояват срещу нощното небе. Почти веднага след първото изстрелване, небесните наблюдатели отбелязаха, че малките сателити са невероятно ярки - дори повече от средния спътник. Това наблюдение изнерви учените, които се опасяват, че съзвездието Starlink може да попречи на работата им.
Астрономите разчитат на наземните телескопи, за да направят снимки с продължителна експозиция на астрономически обекти, които искат да изучават. Когато нещо светло премине пред зрителното поле на телескопа, това може да затъмни изображението.
След оплакванията Мъск и SpaceX заявиха, че ще се стремят да намалят яркостта на спътниците. За тази цел компанията казва, че един от сателитите, изстреляни тази вечер, ще бъде уникален. Едната му страна ще бъде покрита със специален материал, който ще го направи по-тъмен в орбита.
Ако този тест се окаже успешен, бъдещите версии на спътниците могат да бъдат покрити със същия материал.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.