С 70% скочили пътуванията на българи в чужбина в края на 2021 г. спрямо година по-рано

Политика за бисквитки

През четвъртото тримесечие на 2021 г. по време на продължаващата епидемична обстановка в страната 800,4 хил. български граждани са направили туристически пътувания, показват предварителни данни на Националния статистически институт. Преобладаващата част от тях - 93,9 на сто, са пътували само в страната, 5,3 на сто - само в чужбина, а 0,8 на сто са пътували както в страната, така и в чужбина. В сравнение със същото тримесечие на 2020 г. общият брой на пътувалите на възраст 15 и повече навършени години нараства с 69,7 на сто.

През четвъртото тримесечие на 2021 г. най-много са пътували българите на възраст 25--44 години - 395,3 хил., или 49,4 на сто от всички пътували хора. Във всички възрастови групи преобладава относителният дял на пътуванията в страната, като най-висок е при хората на възраст 25-44 години - 96,1 на сто от пътувалите в тази възрастова група. Делът на пътувалите в чужбина хора на възраст 15-24 години е 10,9 на сто от пътувалите в тази възрастова група и е най-голям в сравнение с останалите групи. 

По-голямата част от туристическите пътувания на хората на възраст 15 и повече навършени години в страната са били с цел "посещение на близки" - 52,9 на сто, докато в чужбина най-много са били тези с цел "почивка и екскурзия" - 32,4 на сто от всички реализирани пътувания.

През четвъртото тримесечие на 2021 г. като самостоятелни са били регистрирани 1 020,4 хил., или 96,4 на сто от общия брой лични пътувания. Относителният дял на самостоятелните пътувания без резервация в страната е 97,1 на сто, а на тези в чужбина - 79,7 на сто.

В структурата на разходите по видове с най-голям относителен дял в страната са тези за храна - 37,1 на сто, докато в чужбина са разходите за транспорт - 38,1 на сто.

През четвъртото тримесечие на 2021 г. средният разход при пътуване с лична цел на един човек на възраст 15 и повече навършени години е 208,83 лв. в страната и 625,72 лв. в чужбина. Разходите на един човек за професионално пътуване са средно 185,66 лв. в страната и 1065,60 лв. в чужбина.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Властите в САЩ са установили риск от пукнатини във фюзелажа на самолети от модела Boeing 737 Max
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Метрото до столичния квартал "Левски Г" тръгва на 15 август
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Как най-бързо да разпознаете лошото лидерство
Седем причини да инвестирате в присъствието си в търсачките
Индикаторът за пазарните настроения на BofA достигна най-високото си ниво на оптимизъм от 2021 г.
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток