Глобалното пътуване със самолет достигна рекордни нива

Глобалното пътуване със самолет достигна рекордни нива

Глобалното търсене на пътувания със самолет в края на 2016 г. се е увеличило силно най-вече в Близкия изток, азиатско-тихоокеанския район и Европа. Това е причината секторът да отчете нарастване на годишна основа през декември 2016-а с 8,8 на сто, съобщи днес Международната асоциация за въздушен транспорт (МАВТ - IATA), цитирана от Ройтерс.

Търсенето за цялата година е скочило с 6,3 на сто до 3,7 милиарда души, подпомогнато от факта, че пътуващите със самолет вече са се приспособили към несигурната обстановка, както и от умереното активизиране на глобалната икономика, допълва МАВТ.

Това е второто най-силно увеличение на пътническия трафик от 2010 година след 2015-а, когато скокът бе с 6,5 на сто. За последните 10 години средното нарастване е с 5,5 на сто, се допълва в комюникето на асоциацията, обединяваща 265 авиокомпании в света, информира Франс прес.

Най-силен скок в пътническия трафик е регистриран от компаниите в Близкия изток (+11,8 на сто), следвани от азиатско-тихоокеанския район, на който се пада една трета от глобалния трафик, с увеличение от 8,3 на сто.

Авиопревозвачите от Латинска Америка, които през 2015-а отчетоха растеж от 9,3 на сто, миналата година имат забавяне на темпа с нарастване до едва 7,4 на сто, което е причинено от политическите и икономическите трудности в Бразилия - най-големия пазар в региона.

В Европа нарастването е 4,8 на сто през миналата година след плюс 5 на сто през 2015-а, но европейските авиокомпании запазват рекорда в показателя заетост на местата в самолетите с 82,2 на сто, допълва АФП.

"Търсенето на пътувания със самолет продължава да нараства. Предизвикателството за правителствата е да работят със сектора, за да отговорят на търсенето с инфраструктура, която подпомага растежа, с регулации, които да улесняват растежа и с облагане, което да не удря по растежа", каза главният изпълнителен директор на МАВТ Александър де Жуниак, цитиран от Ройтерс

Ние трябва да защитаваме социалните и икономическите ползи на авиацията от бариерите пред пътуванията и протекционисткия дневен ред, допълни той.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ