С над 22% нарастват пътуванията на българи в чужбина
През ноември в чужбина са пътували 373,5 хил. българи, което е с 22,4% повече в сравнение със същия период на 2015 г. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Увеличение на пътуванията на български граждани в сравнение със същия месец на предходната година е отчетено към Италия - с 64,2%, Румъния - с 43,5%, Австрия - с 43,4%, Германия - с 42,6%, Сърбия - с 24,6%, Гърция - с 16,1%, бившата югославска република Македония - с 14%, Обединеното кралство - с 13,5%, Турция - с 9,5% и други.
Същевременно намаляват пътуванията към Израел - с 18.1%, Швейцария - с 10%, САЩ - с 8,5%, Унгария - със 7,4% и други.
Най-голям относителен дял от общия брой пътувания на български граждани в чужбина през ноември 2016 г. формират пътуванията с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) – 46,7%, следвани от пътуванията със служебна цел – 26,8% и пътуванията с цел почивка и екскурзия – 26,5%.
В сравнение с ноември 2015 г. e регистрирано увеличение при пътуванията по всички наблюдавани цели: със служебна цел - с 29%, с други цели - с 22,1% и с цел почивка и екскурзия - с 16,9%.
През ноември страната ни е била посетена от 524,1 хил., или с 20% повече в сравнение с ноември 2015 г. Регистрирано е увеличение при всички наблюдавани цели: със служебна цел - с 25,2%, с цел почивка и екскурзия - с 21,6% и с други цели - с 16,9%.
От общия брой чужденци, посетили България през ноември 2016 г., делът на гражданите от Европейския съюз е 56,6%, или с 29,3% повече в сравнение със същия месец на предходната година.
Увеличават се посещенията на граждани от Испания - с 60,9%, Гърция - с 47,1%, Германия - с 45%, Италия - с 33,1%, Франция - с 31,5%, Обединеното кралство - с 28,1%, Австрия - с 24,2%, Румъния - с 18% и други.
Същевременно намаляват посещенията на граждани от Чешката република - с 11,2%, Кипър - с 10,8%, Унгария - със 7,4% и други.
Увеличават се и посещенията на граждани от групата „Други европейски страни” - със 7,8%, като най-голям е ръстът на посещенията на граждани от бившата югославска република Македония - с 14,3%.
През ноември 2016 г. преобладава делът на посещенията с други цели (вкл. гостувания и транзитни преминавания) – 47,7%, следвани от посещенията с цел почивка и екскурзия – 31,7% и със служебна цел – 20,6%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Lilly е в напреднали преговори за придобиване на Kelonia Therapeutics
Бизнес |Германия свиква Съвета за национална сигурност заради ситуацията с горивата
Свят |При 100% обработени протоколи: Пет партии в парламента, Прогресивна България печели, ГЕРБ - втори, ПП-ДБ - трети
България |ФБР обяви очаквани нови арести във връзка с изборите в САЩ през 2020 г.
Свят |Трайков: Изпратена е покана за преговори с турската страна по договора с „Боташ“
Енергетика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.