Днес са тук, утре не - 5 обичайни неща, които са на път да изчезнат

Днес са тук, утре не - 5 обичайни неща, които са на път да изчезнат

Съвременният свят се променя със зашеметяваща скорост. Всеки ден човечеството се сблъсква с нещо ново – нови технологии, нови ценности, нови забрани. Днес, да речем, се налага да се откажем от пушенето, а утре може да ни забранят да ядем месо. Да видим кои привични неща от съвременноста са заплашени от забрана в не толкова далечното бъдеще.

1. Бързата храна

Днес е модерно да бъдеш здрав, красив и строен. Тези идеали обаче са в разрез с разпространението на мрежите за бързо хранене. Отражението им върху здравето на хората в някои държави вече се е превърнало в национален, ако не и в международен проблем. В САЩ например мазната храна, с която се хранят учениците и студентите, води до масово ранно затлъстяване, което води след себе си редица фатални болести. Същото се отнася и за Мексико, Канада, Великобритания, Гърция... Вече много влиятелни личности се борят срещу тази епидемия. Например британският готвач Джейми Оливър, чиято „хранителна революция” достигна такива мащаби, че принуди „Макдоналдс” да се откаже от „розовата слуз” – евтин, но мазен и вреден продукт от говеждо, който е една от най-опасните съставки на бургерите.

2. Месото

Не само моралните аргументи увеличават силата и разпространеността на вегетарианското движение. Според нови изследвания за производството на един килограм говеждо се освобождават 4 пъти повече парникови газове, отколкото при производството на килограм пилешко. Същото се отнася и до млякото, при чието производство се отделя огромно количество метан. Знаем, че тези газове са основна причина за глобалното затопляне. Ако тези проблеми продължат, е вероятно да се предприемат мерки за ограничаване консумацията на говеждо месо.

3. Пластмасовите пликчета

Само преди 10 години те бяха навсякъде. Днес обаче магазините вземат пари, вместо да ги дават безплатно, и, вместо автоматично да опаковат покупките ви в тях, ви питат дали са ви нужни. Вместо тези екологически бомби идват по-бързо разлагащи се хартиени или платнени чанти за многократно ползване. Това засега е тенденция, но се обсъжда и пълната забрана на тези толкова вредни за световната екология продукти. В някои градове по света забраната вече е факт – например полиетиленовите торбички вече не се продават в Мексико, Бангладеш, 12 австралийски града и в Руанда. Като следваща стъпка се обсъжда и забраната на пластмасовите бутилки, от които е готов да се откаже Сан Франциско.

4. Шанел №5

Още преди няколко години Европейската комисия повдигна въпроса за забрана на няколко известни марки парфюми, в които има опасни за здравето вещества. Едно от тях се съдържа в розовото масло – гордостта на България, което се използва в парфюмерията от векове. Под ветото може да попаднат и маслата от лимон, мандарина и синтетичната молекула HICC, която ухае на лилия. Всички те представляват опасност за хора, страдащи от някои алергии. Новата забрана, която може да стане реалност в най-скоро бъдеще, ще засегне такива уханни легенди като Шанел №5, Мис Диор и Шалимар.

5. Бензиновите автомобили

Една от най-горещите теми на деня е какво ще прави човечеството, когато природните ресурси се изчерпат. И не само това – бензиновите пари са изключително вредни за околната среда. И нещо повече – петролните държави използват суровината, за да извиват ръце в политическо отношение. Всичко това се превърна в такъв проблем, че Великобритания вече обяви, че до 2040 г. ще забрани на територията си всички бензинови и дизелови двигатели. Англичаните призовават и другите европейски страни да последват примера им. А технологиите за производство на по-екологични автомобили вече толкова напредват, че такъв сценарий е не просто вероятен, а неизбежен.

По материали от R7

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ