12 компании на бъдещето

12 компании на бъдещето

12 компании на бъдещето

Лидерите в много отрасли ще се сменят в следващите 20 години, вещае престижната изследователска и консултантска компания McKinsey в ново изследване, посветено на управлението на ресурсите. Начело ще излязат компании, устроени по съвсем нов начин и работещи различно с ресурсите, твърдят анализаторите на McKinsey и посочват 12 типа нови лидери в бизнес структурите.

1. Нефтените компании с утроена ефективност. С помощта на нова мрежа от датчици и иновативни производствени методики, те ще могат да извличат от всяко местонахождение не традиционните 20-30%, а цели 60-70% нефт, за да намалят риска и нуждата от търсене и разработване на нови находища в отдалечени и сложни райони.

2. Устойчиви мрежови оператори. Това са доставчиците, включително и на електроенергия, които постепенно ще преминат от аналогови разпределителни мрежи към интегрирана цифрова мрежа. Тя ще обедини множество източници на разпределение на генерации, а също и системи за съхранение, позволяващи да се произвежда енергия в най-изгодното време и да се насочва гъвкаво там, където има дефицити. Цифрови трансформатори чувствително ще намалят загубата на енергия при пренос.

3. Унифицирани услуги за дома. Тези компании ще проникнат в битието ни много по-дълбоко, отколкото днешните провайдъри, медиите и т.н; те ще използват данни от мобилните устройства на потребителите, за да увеличават комфорта и удобството ни. Става дума за компании, предлагащи технологии, които не само ще ни разпозват и помнят предпочитанията ни за осветеност на помещения, температура на въздуха, медицинско обслужване, следене на новини, образование, предпочитана музика, но и ще ги отчитат, когато се преместваме от едно на друго място.

4. Удобни услуги за пътешествия. Тези компании ще управляват в пъти по-ефективно нашите пътувания като се ангажират с допълнителни задачи от сорта на трансфер до хотела, избор на конкретна стая, покупка на билети за мероприятия. Ще оптимизират маршрута и багажа само срещу въвеждане на посоката и датата на пътуване от страна на потребителя. Компаниите ще вършат всичко останало, в това число ще избират и предлагат възможно най-удобния и подходящ транспорт във всяка точка от дестинацията - съвместен или индивидуален, електрически или бензинов, с шофьор или не, с влак или със самолет.

5. Сортировачи на отпадъци. Това, по оценките на McKinsey, ще бъдат най-печелившите предприятия; с помощта на микрофлуидни технологии, те ще извличат ценни суровини от планините боклук – злато и сребро от потребителската електроника, редки метали от смартфоните и таблетите. Те също така ще преработват органичните отпадъци в отопление и електричество.

6. Доставчици на чиста вода. С помощта на технологии за нехимически пречистване и минерализация, те ще произвеждат и доставят качествена вода за селското стопанство и превъзходна вода за пиене. Чрез намаляване на отпадъците, увеличаване на преработвателните процеси, внедряването на електронни системи за откриване на течове и управление на градските водопроводи, потребността от вода от външни източници ще се понижи до 20% от годишното потребление. В същото време разширеният достъп до чиста вода ще доведе до значим положителен ефект върху здравето на хората.

7. Доставчици на органични продукти. Това ще са глобални, интегрирани компании, които ще доставят прясна храна на принципа "току-що откъснати от градината" с високо качество, използвайки 10 пъти по-малко вода и енергия, отколкото сега.

8. Инженери на леки материали. Въглеродното влакно ще стане по-евтино от алуминия. А колите, корабите, самолетите и сградите, изработени от него, ще бъдат много по-безопасни и ефективни, а също и комфортни. Технологиите на 3D-печата ще позволят бързо да се изработват резервни части от всякакъв вид. А преработването на въглеродните влакна ще затвори кръга и ще превърне нашия свят в икономика на пълния, затворен цикъл – производство – продукт – преработване – производство от един и същи материал.

9. Аутсорсинг на държавни услуги. Провайдъри на абсолютно достъпни цени ще позволят на държавите да използват стандартни технологически платформи за персонализирани услуги – издаване на лични документи, управляване на медицинските застраховки и пенсии, професионални обучения и консултации. Много частни компании ще предлагат на тези платформи свои ефективни и иновационни услуги.

10. Сензорни мрежи. Техните доставчици ще продават на компаниите интегрирани мрежи от множество датчици и достъп към „площадки” за анализ на постъпващите от тези датчици данни. Тези компании ще отворят за малкия бизнес достъп към големи данни и инструменти за вземане на бизнес решения на тази основа.

11. Оборудването като услуга. Провайдърите на такива услуги ще позволят оборудването да се ползва именно като услуга, но в много по-големи мащаби от сегашните компании, отдаващи техника под аренда например. Малкият бизнес например така ще може да използва изключително сложно промишлено оборудване чрез дистанцирано управление.

12. Доставчици на всичко необходимо. Тези фирми ще обслужват развиващите се пазари и ще осигуряват на бизнеса достъп до най-бедните жители на тези региони като им доставят базова инфраструктура от типа на слънчеви електрогенератори, батерии за съхраняване на енергия, кули за мрежови връзки, системи за пречистване на вода, светодиодни лампи, интернет достъп. Така милиарди потребители на развиващите се пазари ще получат достъп до евтина енергия, вода и средства за масова комуникация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ