1,5 ръст на индустриалното производство у нас отчете Евростат

1,5 ръст на индустриалното производство у нас отчете Евростат

С малко под един процент в ЕС и точно с 1 в еврозоната е нараснало индустриалното производство през юли спрямо юни. Това сочат сезонно изгладени данни на европейския статистически институт Евростат.

За България данните сочат ръст на индустриалното производство през юли с 1,5% на месечна база, след регистриран през юни спад от 0,7 на сто.

На годишна база през юли, спрямо същия месец 2010 г. индустриалното производство в еврозоната е нараснало с 4,2%, а в 27-те държави-членки – с 3,6%.

На месечна база показателят бележи най-висок ръст в Естония (4,7%), Германия (4,1%), Гърция (4,1%) и Холандия (3,5%). Най-големи спадове са отчетени в Словакия (-3,4%), Португалия (-3%) и Словения (-2,2%).

Отраслово, през юли, спрямо месец по-рано производството на капиталови стоки в еврозоната е нараснало с 3%, а в ЕС – с 3,6%. С малко под 3 на сто се е увеличило производството на стоки за дълготрайна употреба. Спад под един процент е отчетен при производството на стоките за краткотрайна употреба.

Най-големи годишни ръстове на индустриалното производство са регистрирани в Естония (22,9%), Германия (10,4%), Латвия (9,2%) и Литва (8,4%). Най-големи спадове – в Ирландия (-4,9%), Португалия (-4,4%), Малта (-3,2%) и Гърция (-2,9%).

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски отхвърли идеята на Путин за среща в Москва и го покани в Киев
Зеленски: Ако Путин искаше край на войната, нямаше да подстрекава съседите ни да ни налагат енергийна блокада
Тръмп подписа указ за преименуване на Министерството на отбраната в Министерство на войната
Братя Карни превръщат колиба в империя от пицарии със заем от 600 долара
Израелската армия призовава жителите на град Газа да го напуснат
Tesla предлага възнаграждение от 1 трилион долара на Мъск. Ще го одобрят ли акционерите?
На днешната дата, 6 септември. 140 години от Съединението на България
Mastercard подкрепя Иван Иванов – новата българска тенис звезда, шампион при юношите на „Уимбълдън“ за 2025 г.