Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|400 млн. предприемачи стартирали бизнес през 2011 г.
400 милиона предприемачи от 54 страни са започнали бизнес през 2011 г., според проучване на Global Entrepreneurship Monitor. "Още по-добрите новини са, че над 140 милиона от тези предприемачи очакват да разкрият най-малко пет нови работни места през следващите пет години. Тези цифри и прогнози за растеж потвърждават, че предприемаческата дейност процъфтява по целия свят и че предприемачеството като икономически двигател е най-добрата надежда за съживяване на отслабената световна икономика ", казва Дона Кели, асоцииран професор по предприемачество в колежа Babson.
Предприемачеството се е увеличило значително през 2010-2011 г. в много държави във всички нива на икономическо развитие - нови, развиващи се и развити икономики. В действителност този процес е нараснал с 25% сред 16 развиващи се икономики като Китай, Аржентина и Чили. Двадесет развити икономики бележат почти 22 процентно увеличение на предприемачите през последните две години. Съединените щати и Австралия показват значителни увеличения през 2011 г. Най-високият брой на хората, които започват свой бизнес е в развиващите се икономики. Хората в тях виждат възможностите най-често и вярват в способността си да постигнат успех.
В проучването са взели участие повече от 140,000 души в 54 икономики, в различни географски райони.
- 163 милиона предприемачи са жени.
- 165милиона от всички предприемачи са от 18 до 25 години.
- 69 милиона от тях предлагат иновативни продукти и услуги.
- 18 милиона предприемачи продават 25% от своите продукти и услуги на международния пазар
Само 8 от 54 икономики - Панама, Венецуела, Ямайка, Гватемала, Бразилия, Тайланд, Швейцария и Сингапур имат равно участие на мъжете и жените в предприемачеството. Останалите икономики показват по-ниско участие на жените.
В Швейцария и Япония по-възрастните предприемачи (44-54 години) са най-често срещаните начинаещи в бизнеса. Ориентираните към потребителите бизнес и производствени сектори доминират предприемачеството в нововъзникващите и развиващите се страни, показва проучването. Оценка на въздействието на създаването на работни места от предприемачите върху техните икономики показва, че въпреки че има по-малко предприемачи в развитите икономики, те имат по високи прогнози за растеж.
Изследователите предлагат няколко насоки за политиците, предприемачите и учените, които да им помогнат да изградят еко-системи, които позволяват на предприемачеството да процъфтява във всяка световната икономика. Сред препоръките са подобряване на гъвкавостта на труда, комуникациите и отвореността на пазара, премахване на бюрокрацията.
Същевременно ръстът на новите бизнес начинания в Европа е 22% за миналата година, а в САЩ – 60%, сочи проучването. Климатът за предприемачество в България през 2011 г. се нарежда на 48 място в света, според индекса на „Легатум за Просперитет“. Оставяме зад гърба си държави като Русия, Румъния, Турция. На първо място по този показател се нарежда Норвегия, следвана от Дания и Австралия.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.