Акционерите на Tesla одобриха пакета от възнаграждения на Мъск за до 56 млрд. долара

Акционерите на Tesla одобриха пакета от възнаграждения на Мъск за до 56 млрд. долара

Акционерите на Tesla гласуват подкрепиха предложенията за рекорден пакет от възнаграждения за главния изпълнителен директор на компанията Илън Мъск, както и за преместването на юридическото седалище на фирмата в Тексас, предаде Би Би Си.

Резултатите са победа за мултимилиардера, който водеше яростна кампания за пакета, на стойност до 56 млрд. долара (точната сума зависи от цената на акциите на Tesla).

„По дяволите, обичам ви, момчета“, каза той пред тълпа от ентусиазирани акционери, които се бяха събрали в Тексас за годишната среща на фирмата.

Смайващата сума предизвика критики и опасения, че бордът на компанията е твърде покорен и близък до  Мъск.

Правни експерти обаче казват, че не е ясно дали съдът, блокирал по-рано сделката, ще приеме повторното гласуване, което не е обвързващо, и ще позволи на компанията да възстанови пакета от възнаграждения.

„Гласуването не променя нищо“, каза Матю Шапиро, управляващ партньор в адвокатската кантора Obermayer Rebmann Maxwell & Hippel.

„Това само предлага на Tesla възможности да се опита да използва гласуването, за да получи по-добро решение занапред“, добави той.

Мъск обяви, че иска да премести юридическото седалище на фирмата в Тексас, след като съдия в Делауеър, където в момента е учредена, анулира неговия пакет от възнаграждения, заставайки на страната на малък инвеститор, който бе против сделката.

Борбата около пакета предизвика опасения относно лидерството на Мъск в момент, когато цената на акциите на Tesla падна от върха си и позицията ѝ в индустрията за електрически автомобили е под натиск.

Но Мъск събра феновете си в подкрепа на сделката, като се обърна особено към индивидуалните инвеститори, които съставляват необичайно голяма част от акционерната база на фирмата.

„Това е доста сериозна подкрепа“, каза анализаторът на автомобилната индустрия Карл Брауер.

Мъск получи повече от достатъчно подкрепа от акционерите, „за да оправдае пакета“, добави той.

Компанията не разкри незабавно маржовете при гласуването.

Планът за компенсация дава на Мъск права върху приблизително 300 милиона акции – около 10% дял във фирмата, като награда за постигането на целите на фирмата, считани за неосъществими, като например да стане компания с пазарна капитализация от 650 млрд. долара.

„Моето разбиране е, че е имало около 1100% поскъпване на акциите на Tesla. И това е доста, доста впечатляващо. Повечето изпълнителни директори никога не са правили нещо подобно“, подчерта Брауер.

В решението по-рано тази година базирания в Делауеър съдия Катлийн Маккормик постанови, че сумата е „несправедлива“ и процесът за определяне на пакета от борд, доминиран от Мъск, е „дълбоко погрешен“.

Tesla нарече решението "фундаментално несправедливо и несъвместимо с волята на акционерите".

След това компанията подложи сделката на ново гласуване и поиска от своите акционери да подкрепят план за реинкорпориране на компанията извън щата Делауеър.

„Ще бъде интересно да видим дали друг съд е склонен да признае гласуване, проведено след решението на първоинстанционния съд“, отбеляза  Шапиро.

Бордът каза, че Мъск заслужава пакета, защото Tesla е постигнала амбициозните си цели под негово ръководство и че е необходимо да се гарантира, че той остава отдаден на компанията.

Ръководителите на Tesla също изразиха подкрепа за пакета в публикации в социалните мрежи, като казаха, че Мъск е от решаващо значение за успеха на компанията.

Междувременно той обеща да придружи на обиколка във фабриката на Tesla в Тексас някои акционери, които гласуват в подкрепа на предложенията.

Пакетът - на стойност около 300 пъти повече от това, което най-печелившият шеф в САЩ е изкарал миналата година ,спечели подкрепата на 73% от акционерите, които гласуваха за него преди шест години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ