БРАИТ ще заведе дело за отказа да бъде регистрирана като национално представителна организация

БРАИТ ще заведе дело за отказа да бъде регистрирана като национално представителна организация

Българската работодателска асоциация иновативни технологии /БРАИТ/ ще заведе дело за отказа на правителството да я признае като национално представителна организация. Това заяви председателят на асоциацията Доброслав Димитров в интервю на БНР.

В края на миналия месец кабинетът „Желязков“ отказа да направи такава регистрация, което би дало правото на БРАИТ да участва в Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Индустриите от технологичната икономика представляват 20% от БВП, а не участват в официалния разговор, коментира Димитров.

"Отговаряме на всички критерии. Предстои да разберем как държавата е решила, че не отговаряме. Не сме получили доклад“, коментира Димитров.

От организацията също подчертават в позиция до медиите, че БРАИТ изпълнява всички формални изисквания за членство в НСТС. „Надлежно доказано от справка на НОИ бе, че БРАИТ кандидатства за НСТС със 106 746 наети работници и служители, както и с 2 913 членове и работодателски организации.

На този фон в една напълно непрозрачна и недемократична процедура и без никакви мотиви и обяснения Комисията за установяване наличието на критериите за представителност констатира финално, че БРАИТ има 1 127 членове и общо 70 140 работници и служители.

Към днешна дата УС на БРАИТ не е информиран за мотивите за решението на МС, но за нас е очевидно, че процедурата по избор на НСТС е порочна, а правилата - толкова подлежащи на тълкуване - че да са удобни за манипулиране във всякакви посоки“, се казва в нея.

„От сутрин до вечер слушаме как една трета от българската икономика е в сивия сектор, доходите са ни на последно място в ЕС, имаме проблем да свържем двата края в бюджета, повече хора продължават да напускат страната, отколкото да се връщат. През цялото време решението е срещу нас. То се нарича икономика на знанието и на високата добавена стойност. Нашите сектори са с висока добавена стойност и високи заплати, връщаме повече хора в България, отколкото заминават", посочи още той.

Това е втори отказ за включване на БРАИТ в Националния съвет за тристранно сътрудничество. След първия, от организацията отново заведоха дело, което спечелиха, но решението по него не влиза в сила заради изтекъл мандат на състава, който е отказал влизането им в НСТС.

Доброслав Димитров е абсолютно убеден, че ще спечелят и новото дело.

„Ще вземем тази победа, но трябва да се върнем на основния въпрос - как точно ще си решаваме проблемите икономически, кои са хората, с които държавата ще си говори, какви са идеите, с които ще се движим напред.

Поканени сме от всички установени работодателски организации, но те няма как да ни представляват, посочи още Доброслав Димитров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
IT-гигантът Dell отмени дистанционната и хибридна работа за служителите си
Д-р Спаска Фезова спечели наградата „Мениджър на дентална практика“
Израелска тв: Тръмп гледа към Мароко и два района в Сомалия за преселване на жителите на Газа
Финансовият министър: Над 4 млрд. лева от Бюджет 2024 г. ще бъдат прехвърлени за плащане към настоящия
Бил Гейтс отписа практическите шансове на Intel за възстановяване на бизнеса
Борисов защити назначенията на нови зам.-министри, били съгласувани с коалиционните партньори
Съюзниците на Украйна предупреждават Европа да не се връща към руския газ като част от мирно споразумение