Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|БРАИТ ще заведе дело за отказа да бъде регистрирана като национално представителна организация
![БРАИТ ще заведе дело за отказа да бъде регистрирана като национално представителна организация](/media/271/brait_press_4.l.webp)
Българската работодателска асоциация иновативни технологии /БРАИТ/ ще заведе дело за отказа на правителството да я признае като национално представителна организация. Това заяви председателят на асоциацията Доброслав Димитров в интервю на БНР.
В края на миналия месец кабинетът „Желязков“ отказа да направи такава регистрация, което би дало правото на БРАИТ да участва в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Индустриите от технологичната икономика представляват 20% от БВП, а не участват в официалния разговор, коментира Димитров.
"Отговаряме на всички критерии. Предстои да разберем как държавата е решила, че не отговаряме. Не сме получили доклад“, коментира Димитров.
От организацията също подчертават в позиция до медиите, че БРАИТ изпълнява всички формални изисквания за членство в НСТС. „Надлежно доказано от справка на НОИ бе, че БРАИТ кандидатства за НСТС със 106 746 наети работници и служители, както и с 2 913 членове и работодателски организации.
На този фон в една напълно непрозрачна и недемократична процедура и без никакви мотиви и обяснения Комисията за установяване наличието на критериите за представителност констатира финално, че БРАИТ има 1 127 членове и общо 70 140 работници и служители.
Към днешна дата УС на БРАИТ не е информиран за мотивите за решението на МС, но за нас е очевидно, че процедурата по избор на НСТС е порочна, а правилата - толкова подлежащи на тълкуване - че да са удобни за манипулиране във всякакви посоки“, се казва в нея.
„От сутрин до вечер слушаме как една трета от българската икономика е в сивия сектор, доходите са ни на последно място в ЕС, имаме проблем да свържем двата края в бюджета, повече хора продължават да напускат страната, отколкото да се връщат. През цялото време решението е срещу нас. То се нарича икономика на знанието и на високата добавена стойност. Нашите сектори са с висока добавена стойност и високи заплати, връщаме повече хора в България, отколкото заминават", посочи още той.
Това е втори отказ за включване на БРАИТ в Националния съвет за тристранно сътрудничество. След първия, от организацията отново заведоха дело, което спечелиха, но решението по него не влиза в сила заради изтекъл мандат на състава, който е отказал влизането им в НСТС.
Доброслав Димитров е абсолютно убеден, че ще спечелят и новото дело.
„Ще вземем тази победа, но трябва да се върнем на основния въпрос - как точно ще си решаваме проблемите икономически, кои са хората, с които държавата ще си говори, какви са идеите, с които ще се движим напред.
Поканени сме от всички установени работодателски организации, но те няма как да ни представляват, посочи още Доброслав Димитров.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.