Google купи създателя на най-бързия робот в света

Пионерът в иновациите Google закупи осма поред инженерна компания за разработка на роботи през 2013 г. При това не коя да е. Той придоби Boston Dynamics – фирмата създател на редица изумителни технологични проекти, включително най-бързо движещият се робот в света Cheetah (леопард – анг. ез.).

Компанията в Бостън разработва за американската военна индустрия впечатляващи машини с анималистичен вид. Тя е създадена през 1982 г. от бивш професор в Масачузетския технологичен институт (MIT) и не работи с комерсиална цел. По-голямата част от проектите й са финансирани от DARPA - правителствената агенция към Министерството на отбраната на Съединените щати, която се занимава с развитието на новите технологии в американската армия. Boston Dynamics прави най-вече мобилни и роботизирани технологии за офроуд движение за американските военни. По някои от атрактивните си идеи като Aibo - роботът куче - тя се консултира с японския гигант за потребителска електроника Sony, вдъхновил редица известни американски инженери и дизайнери, включително Стив Джобс.

Размерът на сделката се пази в тайна, посочва Би Би Си. Тя полага основите на нов проект под ръководството на Анди Робин, който е известен като един от хората, реализирали идеята за операционната система за мобилни устройства Android на Google, която завладя целия свят. В съобщение, публикувано в услугата Google Plus, главният изпълнителен директор на Google Лари Пейдж заяви, че е много развълнуван от следващия проект на Робин. „Неговият последен голям залог Android започна като луда идея и завърши със създаването на суперкомпютър в стотици милиони джобове. Все още това тук е на ранен етап, но мога да видя развитието”, казва той.

Анализатори посочват, че покупката е сигнал за повишаващ се интерес към роботиката от страна на компаниите за потребителски интернет. Amazon например тази година обяви планове за създаването на флот от безпилотни самолети за доставка на стоките й.

Видеоклиповете на Boston Dynamic с движещи се роботи традиционно генерират милиони прегледи онлайн. Ето и един от тях. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ