Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай проправя път за ответни мерки срещу ЕС след разследване за търговските бариери
Китай заяви, че мерките на Европейския съюз за защита на неговите компании от чуждестранни субсидии са бариера за търговията и инвестициите, преминавайки към нова фаза на продължаващия търговски спор между двете страни, пише Блумбърг.
Министерството на търговията публикува констатациите от своето разследване на Регламента за чуждестранните субсидии на ЕС в четвъртък, подчертавайки „селективното прилагане“ като основен проблем. Разследването започна през юли миналата година, след като ЕС започна да разследва китайските субсидии за електрически превозни средства.
Пекин не уточни какви действия планира да предприеме след резултатите от разследването. По-рано оттам заявиха, че ако външните политики бъдат определени като търговски бариери, министерството може да проведе двустранни преговори, да започне многостранно уреждане на спорове и да предприеме „други подходящи мерки“. Министерството също каза, че тези стъпки могат да включват препоръчване на „ответни мерки“.
Разследването на Китай идва на фона на по-широк търговски спор с Брюксел, като ЕС наложи мита до 45% върху произведените в Китай електромобили през октомври, след като установи, че държавните субсидии дават на китайската електромобилна индустрия несправедливо предимство.
Китай заяви в четвъртък, че ЕС е започнал задълбочени разследвания само на китайски компании, участващи в обществени поръчки, заедно с изненадващи проверки и други строги мерки за прилагане срещу китайски фирми.
Това означаваше, че „китайските продукти се третират по-неблагоприятно в процеса на износ към ЕС, отколкото продуктите от трети страни“, посочи Министерството на търговията.
Регламентът на ЕС е насочен към противодействие на ефектите от чуждестранните субсидии, за да се гарантират равни условия за бизнеса в 27-те държави от блока. То дава на Брюксел властта да проверява субсидиите, които смята за способни да изкривят европейските пазари. Регулаторите могат да налагат глоби, да спират търгове или директно да блокират държавни придобивания.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.