Китай удвои цените на военните дронове и оборудването за тях за чуждестранните купувачи

Китай удвои цените на военните дронове и оборудването за тях за чуждестранните купувачи

Цените на дроновете, използвани за военни цели, и компонентите за тях са се удвоили през последните месеци, съобщава Financial Times. Това е резултат от увеличеното търсене на фона на военните конфликти в Украйна и Близкия изток, но и от търговските спорове на Китай със Съединените щати.

Купувачи на оборудване се оплакаха от покачването на цените на изложението за дронове в град Шънджън през май. Те също така отбелязаха, че на практика нямат алтернативни източници на доставки, тъй като Китай произвежда 70-80% от търговските дронове в света и доминира в производството на ключови компоненти за тях.

Пекин и преди се е опитвал да регулира пазара на дронове, така че изнасяните стоки да не се използват за военни цели. А износителите е трябвало да получат специален лиценз за търговия с такива стоки, което не е била лесна задача, отбелязва Financial Times. Миналата година Китай разшири списъка с технологии, подлежащи на контрол върху износа, във връзка с ескалиращата търговска война със Съединените щати. В резултат на това производителите често трябва да разчитат на услугите на спедитори, които също стават по-скъпи. „Например, миналия месец доставката по въздух струваше 2000 долара, а днес вече искат 3500 долара“, оплака се пред вестника представител на турски производител на дронове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Теодор Георгиев, Нестле България: Гората не расте за ден, но живее за поколения
Изследване на ДНК: Хитлер е имал висок риск от аутизъм, биполярно разстройство и шизофрения
Германия ще събира наборни войници чрез жребий и със задължителен медицински преглед
Устойчив комфорт: как GROHE Rapido Heat Recovery сваля енергийните разходи в банята
На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Лидерските навици, които карат хората да ви се доверяват
И Си Дзинпин няма да присъства на срещата на Г20
Четири месеца подред България е страната в ЕС с най-силен спад на промишленото производство