KPMG изготви профил на измамника в корпоративния свят

KPMG изготви профил на измамника в корпоративния свят

KPMG изготви профил на измамника в корпоративния свят

Измамите в корпоративния свят най-често са дело на мъже на възраст между 35-46 години. Обикновено това са хора с над 10-годишен стаж в компанията, заемащи висш ръководен пост.

Така Албена Харалампиева, мениджър „Управление на корпоративния риск“ в КPMG, обрисува профила на измамника в корпоративния свят въз основа на мащабно проучване на 348 измами в 69 страни, разкрити с помощта на консултантската компания. Това стана през първия ден от четвъртата поред двудневна  професионална среща на вътрешните одитори в България, която се провежда днес и утре в столичния хотел „Шератон“.

„Изводите ни са напълно обясними. Това са хора, които са спечелили доверието на колегите си, ползват се с авторитет сред тях, имат достъп до поверителна финансова информация и ресурс успешно да прикрият следите си. Те са финансово или наркотично зависими и обикновено не действат сами – уточни пред списание „Мениджър“ експертът. – Профилът на българския измамник изцяло се вписва в контекста на изследването ни“. То е направено миналата година. Резултатите от него, сравнени с един по-стар анализ от 2007-а г., показват удължаване на периода на разкриване от 2,9 на 3,4 г. Любопитно е да се спомене, че в развития свят той е доста по-дълъг и е 10 г., а 4% от злоупотребите остават неразкрити, докато в Азия, Африка и Източна Европа е далеч по-кратък. Анализите сочат, че разкритията обикновено не се огласяват – в 77% от случаите, а само за онези от тях, в които законът изрично го изисква. Харалампиева посочи, че в страните от Източна Европа едва 2% от извършителите на злоупотреби се дават под съд при 23 на сто за целия свят.

Над 150 професионални одитори от цялата страна участват в 4. професионална среща, посветена на „Новите реалности за вътрешния одит“, организирана от сдружението с нестопанска цел Институт на вътрешните одитори в България. През двата дни на форума ще се обсъдят теми като взаимодействието между вътрешни и външни одити, текущ контрол, ролята на външния контрол в процеса на оценяване на капиталовата адекватност, сертификацията по ISO и секторните анализи, проектът за промени в директивите на ЕС за одит и счетоводство, новите технологии и инструменти в одитната дейност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ