Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новата икономика: Сингапур обяви края на глобализацията и очаква нова по-лоша ера

Ако има страна, която разбира свободната международна търговия, това е Сингапур. Тази малка държава има най-отворената икономика в света и зависи изцяло от износа и вноса за своя растеж. И не само това.
Сингапур се превърна в един от най-големите международни центрове за търговия със стоки благодарение на стратегическото си местоположение, което от своя страна му позволи да постигне нива на доход на глава от населението, несравними в света. Сега всичко това е застрашено от продължаващата търговска война и митата, които САЩ наложиха на целия свят.
Ситуацията е такава, че министър-председателят на страната и други видни политици обявиха, че ерата на свободната търговия е към края си и че навлизаме в опасна фаза, която може да е дори по-лоша от това, което преживяхме през 1930 г. след Голямата депресия. Днес светът е много по-взаимосвързан, отколкото е бил тогава, и икономиката на САЩ има по-голяма тежест, пише el Economista.
Във време на нарастващ протекционизъм и геополитическо напрежение, гласът на Сингапур трябва да бъде чут като страната, която най-добре разбира международната търговия. Износът и вносът на Сингапур утрояват икономиката му. Растежът й зависи до голяма степен от международната търговия. Следователно не е изненадващо, че министър-председателят Лорънс Уонг и неговият външен министър Вивиан Балакришнан силно предупредиха за глобалните последици, които тарифната политика, насърчавана от Съединените щати при президента Доналд Тръмп, може да доведе.
Неговото послание далеч не е изолирана тема, а припомня мрачните епизоди на 20-ти век, с обезпокоителен паралел с 30-те години на миналия век. В речта си министър-председателят заяви, че "ерата на основана на правила глобализация и свободна търговия е приключила".
„Съобщението за тарифите на САЩ потвърждава суровата реалност: ерата на основана на правила глобализация и свободна търговия приключи“, каза Лорънс Уонг в речта си пред парламента на Сингапур.
Според Financial Times външният министър Вивиан Балакришнан добави, че „тези мерки са разклатили фундаменталните стълбове на глобалната търговска система до основи“. И двамата лидери са съгласни, че навлизаме в "по-произволна, протекционистка и опасна" ера.
Сингапур, чиято външна търговия надвишава три пъти неговия БВП, вижда икономическия си модел като застрашен. Въпреки че Тръмп наложи само 10% мито върху вноса от азиатската страна (едно от най-ниските в региона), страхът надхвърля прякото въздействие.
„Това е глобална търговска война, от която наистина се страхуваме“, каза Балакришнан пред британския вестник. Загрижеността е насочена към това, че този конфликт ще подкопае многостранните структури, поддържащи международната икономика след края на Втората световна война.
В продължение на десетилетия Съединените щати бяха основният промоутър на многостранната търговска система. Както си спомня Уонг, „страната ръководи изграждането на системата на Световната търговска организация (СТО), която позволи търговията да процъфтява, измъкна милиони хора от бедността и допринесе за икономическата сила на Америка“. Сега обаче същата държава, която го е основала, изглежда е готова да го взриви.
Системата, основана на принципа на най-облагодетелстваната нация (MFN), е нестабилна. Този принцип изисква равно третиране на всички търговски партньори, освен в случаите на споразумения за свободна търговия. Но с новите си широко разпространени и целенасочени тарифи (някои достигат до 50%), Вашингтон нарушава този баланс.
„Ако други страни възприемат този подход, системата, основана на правила, ще рухне. Това ще създаде проблеми за всички страни, но особено за по-малките като Сингапур, които имат ограничена сила за двустранно договаряне“, предупреждава Уонг.
Спиралата на отмъщението
Правителството на Сингапур се опасява, че настоящата ситуация може да доведе до спирала на отмъщение. Въпреки че Сингапур няма да наложи ответни мита, Китай вече обяви подобни мерки, а Европейският съюз обмисля възможностите си. „Вероятността от тотална глобална търговска война нараства“, предупреждава Уонг.
Естествено се налага сравнението с 30-те години. „Новият тарифен режим на САЩ е пълно отхвърляне на принципа за най-облагодетелствана нация. Той отваря вратата за търговски отношения по държави, основани на едностранни преференции“, казва Уонг. Той също така припомни историческия прецедент: „Съединените щати вече наложиха широко разпространени тарифи през 1930 г. чрез Закона на Смут-Хоули“. Много държави реагираха, световната търговия се срина и Голямата депресия се задълбочи.
Тогава "много държави протестираха и няколко отговориха със свои собствени търговски ограничения и тарифи. Това задълбочи и удължи Голямата депресия. В някои отношения рисковете днес може да са по-големи. Новите тарифи на САЩ, ако бъдат напълно въведени, са по-високи от тези на Закона Смут-Хоули. Търговията сега представлява много по-голям дял от икономиката на САЩ и световната икономика в сравнение с 30-те години на миналия век."
Нова ера, по-лоша от тази през 1930 година
Въпреки това „веригите за доставки също са много по-свързани, отколкото бяха тогава“. Всяко прекъсване на текущите търговски потоци ще има ефект на доминото с непредвидими последици за световната икономика.
Премиерът на Сингапур подчерта, че ефектите вече се усещат. „Компаниите замразяват проекти и отлагат инвестиционни решения, страхувайки се да не останат с блокирани активи на фона на променящите се правила“, обясни той. Несигурността вече удря доверието на бизнеса и потребителите, докато финансовите пазари преживяват резки спадове.
Въпреки това Сингапур не се отказва. „Трябва да удвоим усилията си, за да продължим да бъедм ключов център за световната търговия и доверен бизнес център“, каза Уонг. Изправен пред американския обрат, страната ще се стреми да укрепи своите съюзи в Азия и с други партньори с подобно мислене, особено в рамките на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН). „Останалата част от света не трябва да следва същия път“, настоя той.
Трябва да се обърне внимание на предупреждението на Сингапур. Не само защото е страна, силно зависима от търговията, но и поради историческата й способност да предвижда глобалните тенденции. Ако правилата на играта бъдат разрушени и светът се насочи към нов ред, основан на груба сила и недоверие, всички ще загубят. Особено тези, които са инвестирали най-много в сътрудничество и споделен растеж.
По думите на Уонг, „защитата на националните ни интереси изисква единство, решителност и готовност да действаме смело, когато е необходимо“. Защото в един по-мрачен и по-несигурен свят Сингапур – най-отворената страна на планетата – иска да продължи да бъде фар в средата на морето, осветявайки търговските кораби и международната търговия като цяло.
Превод и редакция: Нели Тодорова
Ключови думи
|
|
Как една маркетингова грешка се превърна в бизнес за $1 милион
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |„Не“ на глупавите правила
Мениджмънт |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024
ПР и събития | Advertorial |„Не“ на глупавите правила
Мениджмънт |Застаряващото население е факт. Работодателите трябва да се адаптират
Next level HR 2025 |Как една маркетингова грешка се превърна в бизнес за $1 милион
Маркетинг |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |Жилищата в Гърция: Недостъпни за покупка и почти невъзможни за наемане
ЕС |Европа има нов крал на лукса: Пазарната оценка на Hermès изпревари тази на LVMH
Компании |Джо Байдън и Камила Харис влязоха в сблъсък на тема здравеопазване в дебат на демократите
Политика |Цитат на деня
Цитат на деня |ADVERTORIAL

HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024

10 години Hub Ahead: За предизвикателствата, които правят разликата и новата реалност за брандовете

Коментари
Няма въведени кометари.