Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Очакват ли се скоро промени в Директивата за АРС от 2013 година?
На 17 октомври 2023 г., Европейската комисия представи предложение за промени в Директивата за Алтернативно Решаване на Спорове (АРС) 2013/11/EU, което предвижда значителни промени в обхвата на потребителското законодателство.
В настоящия формат, директивата регулира само спорове, произтичащи от договорни отношения между търговци и потребители на територията на Европейския съюз. Предложените промени ще разширят приложението ѝ и ще включат страни извън ЕС, както и ситуации, свързани с нелоялни търговски практики, като подвеждащи цени, дискриминационни практики и проблеми с преддоговорна информация, т.е. не е необходимо да има сключена сделка между потребител и търговец.
В сегашния сценарий, където участието на търговците в процедури по АРС е доброволно, не се усеща достатъчно стимулиращ ефект за тях да отговорят на жалби, подадени срещу тях, пред органите за алтернативно решаване на спорове.
С предложените изменения, участието на търговците в АРС процедури остава доброволно, но се въвежда задължението за отговаряне на подадени жалби в центрове за алтернативно решаване на спорове в рамките на 20 работни дни.
Допълнително, онлайн търговците вече няма да бъдат задължени на уебсайтовете си да включват линк към ОРС платформата или да поддържат специален мейл адрес за контакт. Този ход се прави с цел предотвратяване на объркването и демотивацията сред потребителите, заради конфликт между предоставената информация на търговците и техния отказ да участват реално в процедурите по ОРС.
В допълнение, планира се замяната на ОРС платформата с дигитален инструмент, насочен към насърчаване на потребителите да търсят обезщетение и ориентиране към органи за АРС, но без да предоставят средство за непосредствено решаване на спорове, както е сега.
С въвеждането на изкуствения интелект в АРС процедурите се предвижда възможността за страните да искат ревизия на процедурата с човешка намеса, тъй като изкуственият интелект става все по-присъствен в живота ни.
Очаква се, че тези промени ще доведат до намаляване на тежестта за органите по АРС при представянето им пред държавните институции. Също така, ще се намалят изискванията за нотифициране, предоставяйки допълнително улеснение за всички участници.
За подробности относно предстоящите иновации в Директивата за АРС 2013/11/EU, може да се запознаете с рубриката "Новини" на nais.bg.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.