Работодателите призоваха за намаляване на 900-те регулаторни режима у нас

Работодателите призоваха за намаляване на 900-те регулаторни режима у нас

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) и министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов ще изготвят план за работа на Националния икономически съвет към Министерския съвет и ще предложат мерки за облекчаване на административната тежест за бизнеса, съобщиха от Асоциацията на индустриалния капитал в България - ротационен председател на АОБР.

В Националния икономически съвет освен министъра на икономиката и индустрията и национално представителните работодателски организации влизат и представители на още десет министерства. Сред тях са това на финансите, на труда и социалната политика, на образованието и науката, на регионалното развитие и благоустройството, на околната среда и водите и др. 

По време на срещата представителите на АОБР представиха ключови за тях приоритети и мерки, чрез които да се постигне предвидима икономическа среда, която от своя страна да допринесе за увеличаване на инвестициите в страната и подобряване на конкурентоспособността на българските предприятия.

Фокус беше поставен върху възстановяването на макроикономическата, фискалната и данъчната стабилност, вкл. запазване на данъчно-осигурителния модел, който е сред основните предимства на българската икономика. Представителите на работодателските организации призоваха за въвеждане на разходопокривен принцип при определяне на таксите и намаляване на 900-те регулаторни режима, които създават бюрократична "лавина" пред икономически активните предприятия у нас. 

Според АОБР е крайно време страната ни да започне да прилага принципа "замърсителят плаща" при определянето на такса "Битови отпадъци". Въвеждането на този механизъм е определено през 2015 г. и оттогава се отлага постоянно, напомнят от АОБР и изтъкват, че в България разходите за управление на отпадъците продължават да се базират на данъчните стойности на имотите, без да се вземат предвид истински релевантни параметри като количеството на битовите отпадъци. В момента страната ни е единствената в ЕС, която не е въвела този принцип и следва наказателна процедура.

Представителите на организациите на работодателите обсъдиха с министър Петър Дилов и възможността България да въведе различни механизми, чрез които българските предприятия да имат достъпна цена на електроенергията. Сред тях бяха автоматизирането на компенсаторния механизъм за небитови потребители при кризисни ситуации с цената на електроенергията, както и различни инструменти за подкрепа на енергоинтензивните дружества.

"Аз и моят екип от Министерството на икономиката и индустрията ще положим максимални усилия за решаване както на краткосрочните проблеми, така и за стартиране на дългосрочни инициативи за подобряване на икономическата обстановка. Основните ни задачи продължават да бъдат намаляване на административната тежест, дигитализация на предприятията, справяне с регионалните дисбаланси. В средносрочен план приоритет ще бъде поставен върху създаването и развитието на индустриални паркове, стимулиране на зелени технологии и устойчиви производства", заяви министър Дилов, цитиран в прессъобщението.

На срещата бяха обсъдени още новата индустриална стратегия на ЕС, включително българските приоритети, необходимостта от рекалиблиране на Зелената сделка, облекчаване на имиграцията на работници от трети страни и ускоряване на издаване на Единни разрешителни за внос на служители, въвеждане на повече административни електронни услуги, които да минимизират прекия контакт на фирмите със служители на публичната администрация с цел намаляване на бюрократичните и корупционни практики, механизми на осигуряване на достъпна електроенергия, както и задължително въвеждане на оценка за въздействието върху конкурентоспособността при приемането на всеки нов нормативен акт.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ