Съдбата на световната икономика може да зависи от компания, за която повечето американци не са чували

Съдбата на световната икономика може да зависи от компания, за която повечето американци не са чували

Съдбата на световната икономика може да зависи от компания, за която повечето американци не са чували

На малък остров край бреговете на Китай една компания произвежда продукт, използван по целия свят за безброй домакински уреди от компютри и перални машини.

И докато този остров - Тайван - се тревожи от заплахата от противопоставяне между САЩ и Китай, световната икономика затаява дъх. Това е така, защото има икономическа дейност на стойност трилиони долари, свързана с тази една компания: Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, най-големият производител на чипове в света.

Наблюдатели от индустрията казват, че ескалиращият спор между САЩ и Китай за Тайван може да повлече надолу глобалната икономика, предвид факта, че никоя друга компания не произвежда толкова модерни чипове в толкова голям обем. Ако TSMC спре да работи, казват те, производството на всичко - от автомобили до iPhone - може да спре.

„Ако Китай нахлуе в Тайван, това ще бъде най-голямото въздействие върху световната икономика, което сме виждали някога“, казва Глен О'Донъл, вицепрезидент и директор по изследванията във Forrester, пред Insider. „Това може да е по-голямо от срива през 1929 г.“

Въпреки че TSMC може да не е известно име, почти сигурно притежавате нещо, което се захранва от нейните чипове.

TSMC се занимава с леярски бизнес, което означава, че не проектира собствени чипове, а вместо това ги произвежда в производствени предприятия за други компании. Компанията представлява повече от половината от световния пазар на полупроводници, а когато става дума за модерни процесори, този брой е, според някои оценки, 90%. Всъщност дори за най-добрият чип от най-големия производител на полупроводници в Китай, SMIC, се казва, че изостава с около пет години от този на TSMC.

TSMC има Apple за най-големия си клиент, доставяйки на калифорнийския технологичен гигант чиповете, които захранват iPhone. Всъщност повечето от приблизително 1,4 милиарда процесори за смартфони в света са произведени от TSMC, както и около 60% от чиповете, използвани от автомобилните производители, според The ​​Wall Street Journal.

Полупроводниците на TSMC също се използват във високопроизводителни изчисления: те могат бързо да обработват масиви от данни и да насочват ракети, което прави компанията много ценна в очите на държавните институции.

Според доклад от 2021 г. на Асоциацията на полупроводниковата индустрия през 1990 г. САЩ са произвели 37% от световното предлагане на чипове. В наши дни САЩ са отговорни за само 12% от световното производство на чипове. Както показаха пандемията от коронавирус и войната в Украйна, прекаленото разчитане на определени държави може да разруши веригите за доставки, когато възникнат прекъсвания. Поради тази причина много американски корпорации проучват възможност за преместване на част от производството си в САЩ, за да направят веригите си за доставки по-устойчиви.

Достъпът на САЩ до чиповете на TSMC обаче е особено уязвим, защото въпреки че Тайван се самоуправлява, Китай твърди, че островът е негов и заплашва да нахлуе. Контролът над Тайван е в основата на целта на китайския президент Си Дзинпин за постигане на „голямо подмладяване на китайската нация“ до 2049 г., когато е 100-годишнината от създаването на Китайската народна република.

САЩ предприемат някои стъпки, за да станат по-малко зависими от производството в Тайван. През юли, например, Конгресът прие Закона CHIPS, който включва близо 53 милиарда долара субсидии и данъчни облекчения в опит да се подпомогне производството на чипове в САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ