Актуализацията на бюджета мина на първо четене

Актуализацията на бюджета мина на първо четене

С гласовете на депутатите от БСП и ДПС спорната актуализация на бюджета за тази година бе приета на първо четене след няколкочасови дебати в пленарна зала. „За” гласуваха 115 депутати, против – „88” , а 10 се въздържаха. Един от ГЕРБ и всички от „Атака” се оказаха в групата на въздържалите се. Парламентарната група на Сидеров обяви предварително становището си, че „актуализацията е спасителна”, но ще се въздържи при гласуването й.

Приетият днес на първо четене проектозакон за актуализация на бюджета предвижда увеличаване на дефицита с около 500 млн. лева, както и емитирането на 1 млрд. лева външен дълг. По-големите разходи ще бъдат насочени към социални мерки и разплащане с бизнеса, става ясно от мотимите за предложената актуализация. Въпреки заявените мерки за социална насоченост в проектозакона не са предвидени увеличаване на минималната работна заплата и пари за коледни добавки на пенсионерите.

 Заявеният за емитиране 1 млрд. дълг ще се харчи основно за погасяване на заема, взет през февруари тази година, а останалата част от парите ще бъде оставена във фискалния резерв за следващата година, посочиха още управляващите.

По време на дебатите премиерът Орешарски заяви, че „предишното правителство си е позволявало да играе на ръба на фискалния резерв и дори под неговия санитарен минимум.” Той изрази оценка, че 2010 г. е била най-лоша по отношение на финансовото управление на държавата и „сега сме близо до подобен крах”.

„Няма неизбежни неща, можем да се съберем и в този дефицит - аз мразя дефицитите!” коментира още премиерът.  „Ако спрем да плащаме октомври, ноември и декември и ако спрем да връщаме ДДС, вярвайте ми, и до излишък можем да стигнем”, прояви ирония той

 Финансовият министър Петър Чобанов пък защити тезата, че актуализацията се прави, за да може държавата да се разплати с бизнеса. „С актуализацията на бюджета даваме, а не отнемаме финансова стабилност, дори и да искаме няма как да откраднем тези пари, защото те отиват в резерва”, коментира той при представянето на мотивите за актуализацията.

 ГЕРБ категорично остана на позицията, че не подрепя актуализацията, защото тя все още има алтернатива.

 Председателят на бюджетната комисия в 41-то Народно събрание Менда Стоянова (ГЕРБ) оспори идеята с примери за манипулация на изнесените в подкрепа на проектозакона данни.

 По думите й не отговаря на истината, че за 2009-2011 г. държавният дълг е увеличен с 4 млрд. лв. Към 31 декември 2009 е бил 4,800 млрд. евро, 2011 - над 5 млрд. евро, разликата, по нейни изчисления , е над 1 млрд. евро или около 2,700 млрд. лв. През януари 2012 г. дългът е 6,196 млрд. евро , което също не се равнява на увеличение с 4 млрд. лв., съобщи тя от парламентарната трибуна.

 По отношение на фискалния резерв - 31 декември 2008 г. е бил 8,3 млрд. лв., при смяната на властта през 2009 г. - 7,8 млрд. лв., 6,1 млрд. лв. през декември 2012. "Т.е. 2,2 млрд. лв. е намалението на фискалния резерв , а не 4 млрд. лв.", обяви Стоянова.

 Тя посочи още, че след актуализацията дефицитът ще стане 2 на сто от БВП. „Лош сигнал той да се увеличава без да има нужда. Какъв ще бъде дефицитът в бюджет 2014 г., след като има предвидени големи социални плащания”, коментира ощер Менда Стоянова.

 Алиосман Имамов от ДПС демонстрира графика на растежа и обясни, че края на кривата има "една пързалка", която води българската икономика към нова рецесия и това трябва да се избегне.

 Бившият икономически министър Делян Добрев обяви, че това няма да е бюджет на растеж, а на допълнителни разходи, а бившият министър на управлението на европейските средства Томислав Дончев посочи, че разбира необходимостта от допълнителни социални плащания, но се чуди защо те са само 4% от предвидения нов дълг от 1 млрд. лв.

 В края на заседанието депутатите решиха да съкратят срока за даване на предложения по проекта за актуализация до 18 часа в понеделник. А председателят на парламента Михаил Миков препоръча провеждането на насрочените за днес парламентарни комисии да се съобрази с възможността за придвижване след края на заседанията им.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ