Алберто Алесина: Съкращавайте разходите и не пипайте данъците

Алберто Алесина: Съкращавайте разходите и не пипайте данъците

- Професор Алесина, кога е моментът за увеличаване и кога за  намаляване на данъците?

- Много лоша идея е да се увеличават данъците по време на криза, това засилва още повече рецесията. Напредналите икономики от ОИСР са достигнали ниво на облагане, при което данъците не бива да се увеличават при никакви обстоятелства. Намаляването им е добре дошло, когато могат да бъдат съкратени и разходите, така че да не се повишават бюджетните дефицити. Важно е също така да се използват ефективни форми на облагане, чрез които се събират

повече средства в хазната. Повишаването на ДДС е по-добро решение от повишаването на данъците върху доходите, които обезкуражават работещите.

- Каква е цената на свиването на публичните разходи и от кого тя се плаща?

- Много европейски държави, заради демографските си проблеми, ще трябва да увеличат възрастта за пенсиониране и по този начин ще намалят разходите за пенсии. В други страни държавните служители дълги години имаха много и различни привилегии, така че намаляването на заетостта в публичния сектор сега изглежда справедливо. В трети държави различни сектори са получавали субсидии в резултат на лобистки натиск. В кризата те би трябвало да бъдат орязани подобно на земеделските субсидии в Европа.

- Кои държави излизат първи от кризата? Какво трябва да направи България, за да попадне между тях?

- САЩ имаха по-висок ръст от Европа през последното десетилетие и преживяха по-малка рецесия от Европа. България, като всяка страна, трябва да реализира пропазарни политики, да осигури добри

публични блага като образование и инфраструктура, които увеличават производителността; да позволи на пазарната икономика да се развива. Не можеш просто да седнеш в един правителствен кабинет и да избереш пътя си за растеж.


АЛБЕРТО АЛЕСИНА е професор по политическа икономика в Харвард. Роден е в Брони, Италия, завършва икономика в Университета Бокони в Милано през 1981 г. Продължава образованието си в Харвардския университет, където получава магистърска и докторска степен. От 2003 до 2006 г. е председател на Департамента по икономика в Харвард. Гост лектор е в Масачузетския технологичен институт, в Университета на Тел Авив, в Университета на Стокхолм, в Световната банка и Международния валутен фонд.

Венцислав Савов за „Мениджър”

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ