Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсовите индекси сочат предпазливо нагоре
Фондовите пазари на развитите страни се покачваха плавно през миналата седмица. Трудно е да се определи дали това стана под влияние на очакванията за повече стимули от Европейската централна банка или малката корекция на индексите вече приключва. Икономическите новини бяха сравнително слаби, но в голяма степен се дължаха на лошото време в САЩ. Германия показа подобрение на индустрията си, но ефектите от слабото търсене в глобален мащаб бяха потвърдени от международната търговия на САЩ, като страната отчете по-слаб износ от очакванията.
Щатският пазар поскъпваше благодарение на индустриалните акции, като Boeing и General Motors. Доброто им представяне в края на седмицата успя да доведе до покачване на пазара с над 1% за изминалите пет дни на търговия. Технологичните акции се представяха по-добре въпреки разочарованието, което социалната медия Twitter показа в отчета си. Акцията загуби пазарна капитализация на стойност близо 10 млрд. долара, след като цената й падна с 20%. Данните на компанията показаха намаление на растежа и ангажираността на потребителите й.
На другия полюс бяха книжата на Nokia, които се покачиха с 9% в края на седмицата, след като компанията постигна споразумение по споровете си за патенти с тайванския производител на телефони HTC. Двете компании ще си сътрудничат в бъдещите разработки, което се изтълкува много положително от инвеститорите. Акциите на Nokia дадоха позитивен тон на търговията за тази седмица.
Очаква се пазарите да следят внимателно първото изявление на новия председател на Федералния резерв пред законодателите в САЩ. ДжанетЙелън вероятно ще акцентира върху трайното икономическо възстановяване и ще потвърди тенденцията на изтегляне на стимулите. И основания за това може да се намерят в спада на безработицата в страната до нивото й преди финансовите трусове от ноември 2008 г.
Цветослав Цачев, ИП „Елана трейдинг“ АД
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.