България - 38-а сред страните с най-благоприятни условия за бизнес

България - 38-а сред страните с най-благоприятни условия за бизнес

Страната ни се нарежда на 38. място сред 189 държави в тазгодишната класация на Световната банка с най-благоприятните за бизнес места на планетата. От балканските държави преди България са само Черна гора и Македония, съответно на 36. и 30. място, но страната ни изпреварва Румъния и Турция. 

За девета поредна година според авторите най-добрите условия за бизнес в света са в Сингапур, посочва доклада на Световната банка, озаглвен "Doing Business" и цитиран от Би Би Си. Сингапур оглавява класацията, следвана от Нова Зеландия, Хонконг, Дания и Южна Корея. Норвегия е шеста. САЩ са седми. Великобритания е на осмото място, изкачвайки се позиция нагоре. Китай също има прогрес - с три позиции до 90. място. Япония пада с две места надолу и е 29-а.

Страната с най-лоши условия за бизнес според експерите е Еритрея, наред с Либия, Централноафриканската република и Южен Судан, които са на дъното на списъка.

Посредбата се подготвя от Световната банка въз основа на критерии като продължителността на времето, необходимо за стартиране или закриване на предприятие, затрудненията при кандидатстване за разрешително за строеж и данъците, които държавата налага в най-големия си град от бизнес гледна точка.

„Списъкът остава много подобен на миналогодишния. Икономиките в топ 20 продължават да подобряват регулаторната си среда за бизнеса“, посочва в анализа си банката. В глобален мащаб авторите твърдят, че в последната година е станало по-лесно да се прави бизнес както в западните общества, така и в развиващия се свят. Приети са били добри практики и регулаторни реформи за улесняване. 39 африкански нации са намалили сложността и разходите на регулаторните процеси. 36 са засилили представянето на правните си институции.

Таджикистан оглавява списъка на страните с най-голям прогрес. Следват я Бенин, Того, Кот д'Ивоар и Сенегал.  

Целият доклад може да видите тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ