България трета в ЕС по спад на продажбите на дребно

Икономика

България е на трето място в ЕС по спад на продажбите на дребно за година. През ноември 2011 г. продажбите са се свили с 5,3% в сравнение със същия период на 2010 г. Това показват данни на европейската статистическа служба „Евростат”.

По този показател ни изпреварват единствено Португалия (-9,2%) и Испания (-7%). На противоположния полюс е Литва, където продажбите на дребно са се увеличили с 14,1% на годишна база, Латвия – с 7,6% и Естония – с 3,9%

Като цяло през ноември миналата година се наблюдава спад в оборота в търговията на дребно, като в ЕС той е от 0,6% на месечна и 1,3% на годишна база в еврозоната намалението е съответно от 0,8% и 2,5%.

През ноември 2011 г. в сравнение с октомври 2011 г. търговията с храни, напитки и тютюневи изделия се свива с 0,7% в ЕС и с 0,8% в еврозоната. В нехранителния сектор спадът е от 0,7% в двете зони.

За последните 12 месеца оборотът в търговията с храни, напитки и тютюневи изделия намалява с 1,5% в ЕС и с 1,6% в еврозоната. Нехранителния сектор се свива съответно с 1,1% и 3%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уорън Бъфет за основните навици, които отличават успешните хора от останалите
Методът 3-3-3 за вършене на повече работа с по-малко напрежение
На днешната дата, 3 февруари. Зимен Симеоновден – един от най-лошите дни през годината
Белгия реши да взима под наем затвори в Естония за задържани мигранти
Времето: Жълт код за ниски температури е обявен в почти цяната страна
Как да намерите удовлетворение в незадоволителна работа?
Марио Драги: За да се превърне в глобална сила, Европа трябва да се федерализира
Цените на златото и среброто се възстановяват след историческия срив. Анализаторите не очакват устойчив спад