България – хит на регионалните капиталови пазари през 2014 г.

България – хит на регионалните капиталови пазари през 2014 г.

България – хит на регионалните капиталови пазари през 2014 г.

Силно позитивна за България и Румъния е прогнозата за 2014 г. за регионалните капиталови пазари на управляващото дружествона „Карол Капитал Мениджмънт “. Анализаторите на „Карол“ очакват и силна година за IPO сегмента в страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Пазарите в Сърбия и Хърватска са по-скоро в летаргия, а ситуацията в Русия и Украйна е такава, че тези пазари може да дадат сигнали за силно поскъпване едва по-късно през годината, сочи още прогнозата на дружеството.

От „Карол“ посочват, че е напълно възможно през 2014 г. да бъде постигнат очакваният от правителството икономически ръст от 1,8%. Добрата за фондовия пазар 2013 г. може да е предпоставка за последващи силни периоди и за реалната икономика. Влетите пари на пазара, след делистването на някои от големите компании в началото на годината и значителният поток от дивиденти, бе подкрепен и от вливането на свежи ресурси, след продължилата 5 години анемия на пазара. Много от акциите се оказаха силно подценени и поскъпнаха рязко, като дори и с резултатите на компаниите към момента, в края на 2013 г. с P/E (цена/доходност ) на индекса от 9,1 и P/B (цена/счетоводна стойност) е 0,7 остават доста подценени спрямо останалите в региона и средните си исторически стойности. Позитивен момент може да окаже и продажбата на държавния дял на борсата.

Най-важно за възходящия ход на SOFIX от техническа гледна точка бе трайното преминаване над нивото от 450 пункта в края на 2013 г. се казва в анализа на „Карол Капитал Мениджмънт“. Следващото сериозно препятствие беше – върха от 2009 г. – нивото 515, което беше преодоляно в началото на 2014 г. С това индекса потвърди, че вече е в силен възходящ тренд.

„Очакванията ни са за силно поскъпване на българските акции през 2014г.“, коментира Александър Николов, портфейлен мениджър в „Карол Капитал Мениджмънт“.

„Освен силния тренд, позитивен фактор са и ниските цени: повечето акции в България се търгуват при много ниски съотношения цена/доходност (средното P/E е 9) и цена/счетоводна стойност (средното P/B е 0,7). Надолу, само спад под 450 ще развали позитивните перспективи и ще доведе до продължителна търговия настрани между 340 и 450“, завършва той.

След като през 2013 г. по данни на Renaissance Capital (които включват в статистиката си само сделки от над 100 млн. долара) в ЦИЕ бяха реализирани с близо 50% повече сделки на в IPO сегмента от 2012 г., очакванията са през 2014 г. тенденцията да продължи.

През настоящата година най-силна активност на IPO сегмента в региона на Централна и Източна Европа „Карол“ очаква от руските компании. Списъкът с руски компании, които изчакват благоприятни условия на пазара е дълъг, като според оценки на Газпромбанк тези сделки са на стойност между 9,3 и 12,5 млрд. долара. Причината е, че въпреки че през изминалите пет години видяхме и успешни руски IPO-та, като цяло активността от страна на руските компании не бе много засилена. Сред компаниите, за които се очаква листване в средносрочен план, са компанията за детски играчки Детский Мир, веригата хипермаркети Лента, както и веригата магазини за обувки Обув России. През януари стана ясно, че руското подразделение на Метро смята да проведе IPO на лондонската борса през първата половина на 2014 г.

Индикациите са, че активност ще се наблюдава от страна на  потребителски, финансови и технологични компании. Предишните очаквания за IPO-та по линия на приватизация на държавни компании за момента не се оправдават – плановете бяха за приходи от листвания на държавни компании от порядъка на 15 млрд. долара годишно в продължение на шест години, но за момента те се отлагат до 2016 г., като така новите компании ще бъдат от частния сектор

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ