Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Българският бизнес с оптимистични очаквания за развитието на глобалната икономика
36% от българските бизнес лидери са оптимисти по отношение на растежа на глобалната икономика. По-умерени са очакванията на колегите им от Централна и Източна Европа (25% очакват подобрение) и по света (27% очакват подобрение). Това сочат резултатите от 19-то ежегодно глобално проучване на престижната консултантска компания PwC, направено сред над 1400 бизнес лидери от 83 страни. То бе представено на форум в София Хотел Балкан на форум под надслов "Преосмисляне на бизнес успеха в един променящ се свят", с участието на ръководителите на някои от най-големите компании и финансови институции в нашата страна.
Сред основните панелисти бяха Божидар Нейчев-управляващ съдружник в PwC за Югоизточна Европа и ръководител отдел „Корпоративни финанси“ за Централна и Източна Европа, Левон Хампарцумян-главен изпълнителен директор и председател на УС на УниКредит Булбанк, Петър Андронов-главен изпълнителен директор и председател на УС на Сибанк, Светозар Георгиев-изпълнителен директор „Платформи за разработка на приложения“ в Телерик и Васил Мирчев-председател на Съвета на директорите и изпълнителен директор на ВМ Финанс Груп. Те дискутираха по актуални теми и споделиха мисли за предизвикателствата пред бизнеса им през 21 век. Повечето изпълнителни директори застанаха зад тезата, че бизнес успехът в бъдеще ще бъде определян не само от финансови резултати.
86% от българските и 75% от глобалните участници в проучването считат наличието на квалифицирана, образована и адаптивна работна сила за ключов приоритет за обществото днес. За да привличат, ангажират и задържат най-успешните си служители бизнес лидерите се фокусират върху ефективно управление на представянето и програми за развитие на бъдещи лидери.
Факторът, който най-сериозно притеснява топ-мениджърите у нас, е геополитическата обстановка. За 86% от тях това е основна заплаха за развитието на бизнеса, следвана от свръхрегулациите (78%) и липсата на квалифицирани кадри (75%).
В същото време 72% от тях виждат повече възможности за бизнеса си днес отколкото преди 3 години, в сравнение с едва 60% от глобалните участници в проучването.
Бизнес лидерите на глобално ниво (91%) и в България (89%) споделят увереност по отношение на ръста на приходите на техните компании през следващите три години. Те смятат, че технологичният напредък ще е най-важната тенденция, която ще окаже влияние на бизнеса им през следващите пет години, а най-важните технологии за бъдещото им развитие ще са приложения за анализ на данни и CRM системи.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.