Бягство от рискови активи

Бягство от рискови активи

Бягство от рискови активи

Фондовите борси по света реагираха много негативно на последните събития на възникващите пазари и сътресенията с валутите на Турция, Аржентина, Южна Африка и др. И ако спекулантите на валутния пазар запазиха самообладание, играчите на фондовите борси предпочетоха да продават акции с мотивите за увеличение на риска и свиване на икономическия растеж.

Спадът на индексите в Европа и САЩ започна след публикуването на статистическите данни за намаление на промишленото производство в Китай в четвъртък. Седмицата като цяло не донесе важни новини за развитите икономики, които да компенсират притесненията и да ограничат разпродажбите. Публикуването на отчетите за последните три месеца на миналата година в САЩ е към края си, но дори позитивните изненади останаха на заден план пред глобалните рискове. Добрите новини вече са отчетени в цените на акциите и последните събития са причина за изтегляне на печалби от рекордните им равнища. В САЩ широкият индекс S&P 500 загуби 2% в петък, което представляваше голямата част от седмичния спад. Това е най-слабото му представяне през последната една година. Седмичните загуби на европейските пазари бяха по-значими, като индексите във Франция и Германия отстъпиха с по 4%. Най-слабо се представяха испанските акции, но това се дължи на значителната им дейност в Латинска Америка, откъдето идват прекалено много притеснителни новини.

Отделните отчети или информация за дейността на компаниите водеше до силни скокове на акциите им през първите дни на седмицата. Това се промени в петък, когато всички новини се тълкуваха негативно. Засега проблемите на развиващите се страни изглеждат само като причина за временна корекция на фондовите борси. Ако спадът не се засили в началото на седмицата, последните разпродажби няма да се отличават съществено от малките корекции през последната година.

Цветослав Цачев, ИП „Елана Трейдинг“

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ